Devlet Destekli Şarj İstasyonları Programı

Logadium olarak Elektrikli Otomobil geleceği ile ilgili olduğumuzu sizde biliyorsunuz , daha önce ufak çapta değindiğimiz , konusunda yer alan Devlet Destekli yatırımlar yarın itibari ile başlanacağını bakanlık tarafından açıklandı. Bu konuyu okumadan Şarj istasyonları ile ilgili kısa bir bilgi almak isterseniz aşağıdaki konumuzu okuyabilirsiniz.

Elektrikli Şarj İstasyonlari ve Genel Bilgiler

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı  Varank elektrikli araçlar için yüksek hızlı şarj istasyonları yardımcı programına başvuruları yarın açacaklarını söyleyerek, “1500’den fazla yüksek hızlı şarj istasyonunun kurulacağı 3 milyon lira bütçeli destek programını yarın başvuruya açıyoruz. Başarı için kamunun çabalarını hususi sektörün girişimciliğinin takip etmesi gerekiyor.

Bakan Varank törende yaptığı konuşmasında suni zekada Türkiye olarak baş aktörlerden biri olabilmek için çalıştıklarını söyleyerek, “Bu iş donanması yardımıyla devamlı büyüyen e-tecim sektörünün yaşadığı sorunlara yapay zeka yoluyla çözümler geliştireceğiz. Her sektörü bambaşka bir boyuta nakliyat kapasitesine haiz. Otomotiv sektörünü ele alalım. Bilgisayar virüsün arabalar insanların içinde vakit geçirebileceği yaşam alanlarına dönüşüyor. Oyun sektörüne baktığımızda artık ne gerçek ne sanal ayırt etmekte zorlanıyoruz. Alışveriş sanal tecrübe etme kabini uygulamalarıyla eğlenceye dönüştü. Sağlıktan tarıma, otomotivden savunmaya, tahsilden güvenliğe her alandaki işleyiş adeta baştan yazılıyor. Yapay zekada Türkiye olarak baş aktörlerden biri olabilmek için çalışıyoruz. Bu noktada Ulusal Yapay Zeka Stratejisi bizim pusulamız.

“ÖZEL SEKTÖR VE KAMU ÇALIŞMALARI BİRLEŞECEK”
Yapay Zeka Enstitüsü de bu alanda ektiğimiz tohumlardan ancak bir tanesi. Enstitümüzde hususi sektör ve amme bir araya gelerek emekler gerçekleştirecek. Burada geliştirilen temel teknolojiler, algoritmalar kısa müddette tüm sektörlerin kullanımına açılacak. İşte Yapay Zeka Enstitüsü bünyesinde kurulan E-Ticaret Yetkinlik Merkezi de e-ticarette suni zeka çözümlerine öncülük edecek. – TÜBİTAK iş donanmasında kişiselleştirme, daha etkili satış, zeki arama, sanal asistan benzer biçimde suni zeka uygulamaları bir adım öteye taşınacak. Taraflar malumat, tecrübe, altyapı ve uzmanlıklarını karşılıklı olarak paylaşıma açacaklar” dedi.
“ULUSLARARASI ARENAYA TAŞIDIĞIMIZDA BAŞARIMIZI KATMERLEMİŞ OLURUZ”
Coğrafi işaretli ürünlerle ilgili olarak meydana getirilen iş birliğinin bu alana bir ivme kazandıracağını belirten Bakan Varank, “Tabi bizim hedefimiz daha yüksek. Asıl coğrafi işaretlerimizi uluslararası arenaya taşıdığımızda başarımızı katmerlemiş oluruz. Berlin döneri tabelalarını görür görmez rahatsız oluyorsak, Yunanistan baklavayı sahiplenince üzülüyorsak buna karşı yapmamız gereken belli.

 

“GELENEKSEL GİRİŞİMCİLİĞİN PİYASADA YERİ YOK”
Bakan Varank, gelecekte yenilikçi olmayan ve iş birliğine yanaşmayan hiçbir işletmenin kendisine piyasada yer bulamayacağını ifade ederek “Tabi burada Türkiye’nin milyar dolar değerlemeye ulaşan altı unicornundan biri olan Hepsiburada sağ olsun, bu iş birliklerinde taşın altına elini koydu. Hem e-ticaret sektörünün hem de girişimcilerimizin rekabetçiliğine yönelik öncü bir rol üstlendi. Bu vesileyle kendilerine de hassaten teşekkür ediyorum. Bugün geçmişe nazaran oldukça farklı bir dünyada yaşıyoruz. Eğitim, sağlık, tarım, sanayi, ticaret. Nereye bakarsak bakalım dünün dünyasından bir şeyler görmek giderek zorlaşıyor. Geleneksel girişimcilerin ticarete yön verdiği dönemler artık yok. Öyle şirketimi kurdum, bir ürün ürettim ve bununla yola devam edeyim deme şansınız yok. Çünkü  trendler arz yönlü değil talep yönlü belirleniyor. Müşteri taleplerine göre şekil alıyor.

“YENİLİKÇİ OLMAYAN İŞLETME PİYASADA YER BULAMAYACAK”
Müşteriler sürekli daha iyisini daha yenisini istek ediyor. İşte bu ihtiyaçlara karşılık verebilmenin yolu inovasyondan ve işbirliğinden geçiyor. Göreceksiniz  yakın gelecekte yenilikçi olmayan ve işbirliğine yanaşmayan bir işletme kendisine piyasada yer bulamayacak. Lafı eğip bükmeden açıkça söylemek gerekirse devamlı bir dönüşümün olduğu bir piyasada işletmelerin işi bundan sonra daha da zor. Bakınız her dönüşüm sürecinde bizi ziyarete geliyorlar. AVM’ler trend olduğunda küçük esnaf geliyor. Diyorlar ki, ‘Bu AVM’ler bizi tamamladı’. E-tecim siteleri trend olduğunda bu sefer AVM’ler geliyor, ‘Efendim, bu E-tecim siteleri bizi bitirdi’ E işte şimdi de metaverse gündemde. Birçok ticari işletme wormün metaverse evreninde mağazalarını açmaya başladı” ifadelerine yer verdi.

Elektrikli Otomobil Geleceği

YÜKSEK HIZLI ŞARJ İSTASYONLARI İÇİN DESTEK
Bakan Varank yüksek süratli şarj istasyonları yardımcı yazılım başvuruları yarın açacaklarını belirterek, şu açıklamada bulunmuş oldu: “Bu devrin en mühim gündem maddelerinden bir tanesi nelerdir? Elektrikli araçlar. İşte bizler burada da amme olarak özel sektöre liderlik ediyoruz. Yüksek hızlı şarj istasyonları konusunda proaktif bir yaklaşım ortaya koyduk. Sayın Cumhurbaşkanımız bundan iki hafta ilkin yüksek hızlı şarj istasyonları destek yazılımını kamuoyuna duyuru etmişti. 1500’den fazla yüksek süratli şarj istasyonunun kurulacağı 3 milyon lira bütçeli yardımcı programını cumartesi itibarıyla şu demek oluyor ki yarından itibaren başvuruya açıyoruz. Bundan sonrası için top sizde. Başarı için kamunun gayretlerini hususi sektörün girişimciliğinin takip etmesi gerekiyor. Bu manada işletmelerimize büyük sorumluluklar düşüyor. Sizlerin dönüşüme ayak uydurarak pozisyonunuzu geliştirebilmeniz bu ülkenin geleceğinin teminatıdır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir