Wikipedia Coin Bağışı

Çoğu Wikipedia Topluluğu Üyesi Kripto Bağışlarının Yasaklanmasını İstiyor

Bir Wikimedia Vakfı anketindeki seçmenlerin %70’inden fazlası, platformun kripto para birimi bağışları almasına karşıydı.

Bitcoin gibi iş ispatı kripto para ünitelerine karşı çevrimiçi geri bildirim, pes etme bulgusu göstermiyor. Wikipedia’nın finansmanını sorgulayan Wikimedia Vakfı tarafından yürütülen üç aylık bir anket, topluluk abonelerinin büyük çoğunluğunun kripto para ünitelerinde yapılan bağışlara karşı olduğunu ortaya koydu.

Geçen hafta Mozilla, yüksek enerji kullanımını bahane göstererek artık bağışlar için iş ispatı kripto para ünitelerini kabul etmeyeceğini duyurdu. Bunun yerine, sadece daha az enerji yoğun olan pay ispatı kripto para üniteleri alacaktı.

Wikimedia Vakfı , 10 Ocak – 12 Nisan tarihleri ​​arasında kripto para bağışlarını kabul etmeyi bırakıp bırakmayacağını soran bir topluluk anketi düzenledi.

326 seçmen arasında %71,17’si 232’ye karşı 94 evet dedi. Wikipedia idareyicisi ve vekilharcı “Vermont”, “Bu neticeler, ehemmiyetli bir azınlık muhalefetle beraber genel topluluk dayanağını gösteriyor. Bu sebeple Wikimedia topluluğu, Wikimedia Vakfı’nın kripto para üniteyi bağışlarını kabul etmeyi vazgeçmesini arz ediyor” diye yazdı.

Wikimedia Vakfı, anketi GorillaWarfare kullanıcı adı altında uzun süredir Wikipedia editörü olan Molly White’ın kripto bağışlarını sona erdirmek için bir teklif sunmasından sonra oluşturdu.

Wikimedia Vakfı, 2014 yılında Bitcoin’i kabul etmeye başladı ve ilk hafta 140.000 dolar aldı. Wikimedia, geçen mali yılda kuruluşun 2021 gelirinin %1’inden azını 347 bağışçıdan 130.000 doların biraz üzerinde kripto bağışı aldığını bildirdi. Bu bağışların çoğu BTC idi.

Wikimedia Vakfı’ndan Julia Brungs bir blog yazısında, “Hiçbir zaman kripto para üniteyi yakalamadık ve günlük bağışları ehemmiyetli bir etrafsal tesiri olmayan fiat para ünitesine USD dönüştürmedik” dedi.

Bir Hayli kripto para eleştirmeni, dijital para ünitelerini ve destek ağlarını oluşturmak ve sürdürmek için kullanılan muazzam ölçüde enerjiye işaret ediyor. Bu etrafsal tesir, oyunlarda sesli bir NFT karşıtı hareket için bir bir araya gelme çığlığı haline geldi .

Ocak ayında, Mozilla’nın Twitter’da kripto para üniteyi bağışlarını kabul ettiğini andırdırması, Mozilla’nın kurucu ortağı Jamie Zawinski de dahil olmak üzere, kripto ile alakalı olanları “seyyareyi yakan Ponzi dolandırıcıları” olarak nitelendiren süratli tepkiyle karşılandı .

Ancak kripto destekçileri, yapılan iyiliğe dikkat çekmekte hızlılar. Şubat ayından bu yana, Rusya’nın işgalinden sonra Ukrayna hükümetine ve oradaki STK’lara 100 milyon doların üzerinde kripto bağışlandı. Bu rakam, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’den 2,5 milyon dolarlık ETH’yi içeriyor .

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir