Twitter üzerinden NFT hırsızlığı

Son ApeCoin dolandırıcılığında olduğu gibi, failler kullanıcıların hesaplarını çalıyor ve benzer bir NFT token dolandırıcılığını patlatıyor.

 • Azuki NFT projesiyle bağlantılı olduğunu iddia eden Twitter kullanıcıları, insanları dolandırıyor ve cüzdanlarından NFT çalıyor.
 • Dolandırıcılar, planı gerçekleştirmek için bazı gazeteciler de dahil olmak üzere doğrulanmış kullanıcıların hesaplarını çalıyor.
 • Ücretsiz Azuki NFT’leri için harika bir fırsat hakkında bir başlıkta etiketlendiyseniz , hiçbir linke tıklamayın ve Ethereum cüzdanınızı bağlamayın .

  Dolandırıcılar, gazeteciler ve medya profesyonelleri de dahil olmak üzere doğrulanmış Twitter hesaplarını ele geçiriyor ve ardından profil metnini ve resimlerini, hesabın popüler Azuki projesinin ortak tasarımcılarından birine ait olduğunu göstererek ,değiştiriyor .

 • Ethereum

 • Sonuç olarak, siteye bir cüzdan bağlayan kişilerin ilgili cüzdanlarından NFT’lerin çalındığı farkediliyor.. Hiçbir Tasarımcı NFT almaz ve karşılığında başka bir şey almazlar.

  En az iki durumda, söz konusu gazetecinin hesabının , Twitter’ın destek ekibi tarafından gönderildiği iddia edilen bir kimlik avı e-postası yoluyla ele geçirildi. Anonimlik koşuluyla açıklama yapan gazeteci, hesaplarının 6.000’den fazla tweet gönderdiğini ve bunların neredeyse hepsinin plan için birkaç potansiyel mağduru etiketlediğini söyledi.

  Azuki temalı dolandırıcılık, ekosistemi için oluşturulan Ethereum tabanlı token olan ApeCoin’i (APE) çevreleyen yakın tarihli bir dolandırıcılığa çok benzer.

  Mart ayında, bir Twitter dolandırıcılığıyla etkileşime giren koleksiyonculardan 1 milyon dolardan fazla NFT’nin kaybolduğu ve bu da kullanıcılara bir ödül ApeCoin jetonu vermeyi vaat ettiği açıklandı . Bununla birlikte, biri bir cüzdanı bağladığında, dolandırıcılar aynı şekilde cüzdandaki NFT’leri de çaldı – bazı durumlarda Bored Ape ve Mutant Ape Yacht Club koleksiyonları da dahil.

 • Azuki dolandırıcılığına çok benzeyen ApeCoin dolandırıcıları, gazeteciler de dahil olmak üzere doğrulanmış kullanıcıların Twitter hesaplarını ele geçirdi ve Yuga Labs ve Bored Ape Yacht Club’ın kurucuları olduklarını iddia etti. İlginç bir şekilde, bazı ApeCoin dolandırıcılığı kurbanları , listelenen web sitesinde cüzdanlarını bağlamadıklarını , ancak yine de NFT’lerinin çalındığını söyledi.

  Dolandırıcılar, çalıntı doğrulanmış Twitter hesaplarını kullanarak bazı NFT toplayıcılarını planlarıyla etkileşime girmeye ikna edebildi. Bazı durumlarda, insanlar Twitter’ın bir dolandırıcıyı neden doğrulayacağını açık bir şekilde soran tweet’lere yanıt verdi, ancak tam tersi: bir dolandırıcı, saygın bir izlenim vermek için doğrulanmış bir hesabı çalmıştı.

 • Bir NFT, benzersiz bir dijital öğenin mülkiyet belgesi gibi davranır ve daha fazla pazar içerisinde bulunur. Yalnızca 2021 yılında  25 milyar dolar değerinde işlem hacmi ve bu yılın ilk çeyreğinde 12 milyar dolardan fazla işlem hacmi sağladı. Popüler NFT kullanım örnekleri, profil resimleri , spor koleksiyonları, etkileşimli video oyunu öğeleri ve daha fazlasını içerir.

  Azuki dolandırıcılığından kaynaklanan genel hasarın boyutu şu anda belirsiz . Açıklama yapan gazeteci Twitter hesaplarını kurtardıktan sonra, dolandırılan ve çalınan NFT’lerini geri isteyen insanlardan çok sayıda doğrudan mesaj aldıklarını söyledi. 

  Dolandırıcılıktan en son etkilenen medya profesyonellerinden biri, hesabı bugün ele geçirilmiş olan Quanta Magazine’in video şefi Emily Buder’dı. Yukarıdaki ekran görüntüsünün gösterdiği gibi, profili gerçek adını korudu, ancak onu Azuki’nin ortak yaratıcısı ve aynı zamanda Overwatch video oyununun eski bir sanatçısı olarak listeledi.

 • O sırada Buder’in hesabını kim kontrol ediyorsa, dolandırıcılığı tweetledi ve ardından binlerce ve binlerce insanı bir sonraki tweet dizisinde etiketlemeye başladı. Sahte Azuki markası ve görüntüleri o zamandan beri hesaptan kaldırıldı, ancak bu yazı itibariyle tweet’ler görünmeye devam ediyor.

  Saldırı hakkında ek bilgi için Buder’a e-postayla gönderilen şifreyi çözün, ancak geri dönmedi. Decrypt ayrıca, Azuki temalı NFT dolandırıcılığı ve platformdaki NFT ile ilgili dolandırıcılıkların genel örneklerinin artması hakkında yorum yapmak için Twitter’a ulaştı. Bir Twitter temsilcisi, şirketin bu dolandırıcılıklarla mücadele etmek için “farkında olduğunu ve aktif olarak bir çözüm üzerinde çalıştığını” doğruladı.

  Azuki, 2022’de şimdiye kadar piyasaya sürülen en popüler yeni NFT projelerinden biri ve CryptoSlam’den gelen verilere göre Ocak ayındaki lansmanından bu yana yaklaşık 563 milyon dolar değerinde ikincil piyasa ticaret hacmi üretiyor . Tek bir Azuki NFT, geçen hafta 1,42 milyon dolarlık rekor bir fiyata satıldı . Bu arada Beanz NFT’leri, geçen haftaki airdrop’tan bu yana 60 milyon dolarlık ticaret hacmi gördü.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir