Node.js nedir ? Avantajları nelerdir ?

Bu yazımızda Noje.js ve detayları ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Noje.js nedir ?

Uzantısından da belli olduğu üzere , Javascript tabanlı sunucu tarafında çalışan bir kodlama dilidir. Ryah Dahl tarafından 2009 yılında Google Chrome tarayıcısının JavaScript kodlarını çalıştırmak amacıyla kullandığı javascript emülatörüne çeşitli geliştirmeler ile JavaScript komutlarının sunucu kısmında çalışması için yazılmıştır.

Peki neden node.js kullanmalıyım ?

Node.js açık kaynaklı programlama dillerinden olup kodlama yapabilmek için herhangi bir sunucuya mecbur kalmadan  uygulamaların kodlanmasında kullanılır. Hareketli web sayfaları tasarımı ile çalışan ve kullanıcıların hareketlerine bağlı farklı şekillere bürünebilen sistemlerin yazılmasında büyük rol oynar.

 

Diğer kodlama dilleri ile Node.Js farkı nedir ?

Diğer sunucu taraflı çalışan programlama dillerinde bir kod emri verildiğinde sunucu yalnızca o emre karşılık  verir ve diğer istekler sıraya  alır. Node.js ise gelen tüm emirleri okuyarak , sıradan alıp not halinde sunucuya aktarır. Bu emir diğer işlemlerinde yavaşlamasına neden olur ancak ;

Örneğin bir sipariş programı yazmak istiyorsanız , mantıken diğer siparişlerinde sıraya alınıp değerlendirilmesi daha uygun olacaktır.

Alınan siparişlerinin hangisi daha önce hazır edilirse o siparişe cevap verir.

Engellenmeden yapılan işleme non-blocking I/O, ölçeklenebilir uygulama geliştirme gibi çeşitli isimler verilmiştir.

Bu yapı sayesinde anlık mesajlaşma, oyun sistemleri gibi gerçek zamanlı uygulamalar kolaylıkla ve daha az maliyetle yapılır.

Ne yapılabilir

Node.js yapısı itibari ile  NPM paket yöneticisi sayesinde farklı geliştiricilerce hazırlanmış modülleri programınıza rahatlıkla ekleyebilir ve daha hızlı programlar geliştirmenizi sağlar.

Örneğin; Verileri tutmak için  oluşturulmuş modülleri projenize ekleyerek  SQLite, MongoDB,MySQL, PostgreSQL gibi veritabanı eklentilerini kullanan uygulamaları rahatlıkla kodlayabilirsiniz..

You may also like...

1 Response

  1. 18 Mart 2024

    […] İlk önce node.js nedir ? Avantajları Dezavantajları nedir ? Ne işe yarar gibi sorularınız varsa sizleri Node.js nedir ? Avantajları nelerdir ?  […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir