NFT terimleri nedir ?

NFT piyasası gün geçtikçe piyasamızda fazla bir yer kaplamaya , Türk tarafında yatırımcısı artmaya başladı. Bununla beraber aslında İngilizce olan ve karşılığını tam olarak bilmediğimiz piyasaya girmek bizler açısından zor oluyor. İçine girip yatırım yaptığımız bu konuda terimleri öğrenmek , neyin ne olduğu konusunda fikir sahibi olmak yatırım yaparken bizlerin elini daha güçlü yapacağından , sizler için araştırdık.

Öncelikle bu piyasanın ne olduğunu diğer konumuz da da açıkladığımız gibi burada da değinip , bilinmeyen terimleri de açıklıyoruz.

NFT nedir ? NFT nasıl oluşturulur ? NFT nasıl satılır ? NFT’nin gelecekteki yeri nedir ? En iyi NFT sitesi nedir ? NFT kaç adet satılır ?

NFT nedir ?

Bilgisayarın internet keşfedildikten sonra kişiselleştirme kattığı günümüz Dünyasında , yeni bir teknoloji olan Non-Fungible Token değiştirelemez , karşılıksız bir token günümüzde önemli bir yere sahip oldu.Hem teknoloji hem sanat hem de finans  alanında açılım yapan bu NFT Non-Fungible Token bir dijital ürünün ( resim , video , gif ) sahipliğini tanımlıyor.

NFT create nedir ?

Resim,gif,video gibi elementleri NFT platformlarında dijital varlık haline getirme olayıdır. Kısaca bir tescilleme işlemidir.

NFT list nedir ? 

Kendi oluşturacağınız NFT ‘ yi çeşitli platformlarda listelemek için kullanılan terimdir. Listeleme satıştan bir önceki adımdır.

NFT mint nedir ? 

Minting, NFT’lerle ilgili olarak, dijital bir varlığı satın almak ve dijital dosyayı blok zincirinde depolanan dijital bir varlığa dönüştürme işlemidir . Onu resmen alınıp satılabilen bir meta haline getirmektir. Kısacası NFT ‘ yi kendi varlık hesabınıza almak demektir.

Gas Fee nedir ? 

NFT ‘ leri alırken çeşitli platformlarda ( Etherium , Smart Chain , Polygon ) alırken ödenen hava parası demektir. En pahalısı Etheriumdur.

NFT Redeem nedir ?

Bazı NFT projeleri Mint edilen hesaplara , kendi belirledikleri miktar kadar hediye ( gas fee ücreti hariç ) NFT hediye etmesidir.

NFT Reveal nedir ? 

Mint edilen projeler founderlar tarafından hesaplara aktarıldıktan sonra sabit bir varlık olarak görünür ( Tüm alanlarda ) , proje sahipleri bu varlığı belirlediği bir tarihde koleksiyon içeriğine göre random bir şekilde açar. Bu açma  işlemine Reveal denir.

NFT 1:1 Art nedir ?

Parçaların benzersiz olduğu ve bir adet olduğu sanat anlamına geliyor.

NFT OG nedir ?

OG, “orijinal gangster” demektir. Projenin ilk katılımcılardan olan yatırımcıları ifade etmek için verilen bir roldür.

NFT Pre-Sale nedir ? 

Whitelist ( Beyaz liste ) ‘ de bulunan kişilere yapılan satış anlamına gelir.

NFT Public Sale Nedir ?

Genel satış anlamına gelir.

NFT airdrop nedir ?

NFT projelerinde kendi belirledikleri cüzdan adreslerine herhangi bir alım gerçekleştirmeden ve gas fee ücreti ödemeden gönderilen NFT hediyeleridir. Redeem ile farkı Redeem ‘ de daha önce o projeden bir NFT almışken , Airdropda herhangi birşey almanıza gerek yoktur.

NFT Staking nedir ?

Staking, ödül karşılığında proje sahipleri tarafından belirlenen süre boyunca bir cüzdanda veya takasta bir Proof-of-Stake kripto para birimini kitleme zamanıdır. Varlık ne kadar uzun süre stake edilirse, ödül o kadar fazla olur.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir