Kripto Terimleri ve Anlamları

Dünya’da, özellikle de bu sene arasında devletimizde revaçta olan kripto para evrenini anlamak için kripto dil olarak tanımlanabilecek terimleri sizler için açıklamak istedik. Özellikle “Bitcoin diye bir şey varmış, bir adet alıp bir kaç günde değerini katlıyorlarmış” sözünü duymaktan yorulmuş biraz daha üstüne kripto bloglarda, Reddit’te yada twitter’ da araştırma yapacaklar için sıokça tekrarlanan sözcükler ve anlamları huzurlarınızda…
Altcoin: Bitcoin’e olan ilginin artması ve Bitcoin çıkarma maliyetlerinin günden güne yükselmesi yeni coin türevlerinin çıkmasına yol açmıştır. Farklı şifreleme teknikleri ve değişik misyonlar ile üretilen bu coinler Bitcoin’e bir alternatif oluşturmuş ve altcoin ismiyle kendilerine bu dünyada yer bulmuşlardır.
Bag Holder: Gelecekte iyi hasılat elde edeceğine inandığı coinleri düşük fiyatlardan yüksek adetlerde alarak elinde bulunduran kişileri anlatım eder.
Bear/Bearish: Düşüşe geçmiş ve aşağı yönlü düşüşe meyilli olan coin durumunu anlatım eder.
Bull/Bullish: Pozitif yönde harekete geçmiş coin durumunu anlatım eder.
Pump/sell off: Fiyat şişirme ve fiyat düşürme hareketlerini anlatım eder. Elinde yüklü miktar coin bulunduran kişi veya grupların fiyat şişirmesi ve düşürerek kar elde etmesi anlamına gelen terimlerdir. Aman dikkat!
DYOR: Kendi araştırmanı kendin yap anlamına gelen, forumlarda sıokça tüyo istek eden kullanıcılara söylenen söz.
FA: Temel analiz, Türk forumlarında TA olarak da rastlayabileceğiniz sözcük.
FOMO: fear Of missing Out kelimesinin kısaltması olan sözcük, yükselişe geçmiş bir coinin olumlu yönlü daha da yükseleceğine ve bunu kaçırmamak için yeniden de satın alma işlemini ifade eder.
FUD: Piyasalar veya coinlerdeki belirsizlikten kaygı etmek anlamına gelmektedir.
HODL: Türkçe anlamı “Tutmak” olan “maintain” kelimesinin yanlış olarak yazılması ile ortaya çıkmış olan bu terim bundan five yıl kadar önce Bitcointalk adlı forumda yazım yanlışı meydana getiren bir kullanıcının namının yayılması ile Kripto Dünyasında kendine yer bulmuş bir sözcüktür. Bir coin’in fiyatı düşmesine rağguys satmadan elde tutmayı ifade eder.

Satoshi/SAT: Bitcoin’ in yaratıcısının ismi olmakla beraber, Bitcoin’in yüz milyonda biridir şu demek oluyor ki zero,00000001 BTC’dir. Altcoinlerin değerinin Bitcoin’in altında olması sebebiyle daha raht konuşabilmek için üretilmiş bir terim yada değerdir.
Long: Bullish doğrusu yükseliş trendini ifade eder.
Brief: endure durumu düşüş trendine geçişi ifade eder.
Moon: Fiyatın sürekli yukarı doğru hareketini anlatım eden sözcüktür. Yatırım yapmış olduğunuz coinlerin hepsinin bu hareketi göstermesini temenni ederiz.
Candle: Mum yapma anlamına gelir, coin değerinin anlık olarak dikey artış veya azalış durumunu açıklar.
Shitcoin: helloçbir potansiyeli bulunmayan, misyonu ve göstergeleri değersiz olan coinleri ifade eder.
Swing: Coinlerin hızlı dalgalı piyasa hareketini ifade eder.
REKT: Büyük ölçekli para kaybını ve ziyanı anlatan sözcüktür.
Whale: Elinde yüksek kıymetli, Pazar dengesini etkileyebilecek ölçüde coin bulunduran kişi.
ICO: Bir ekibin, bir fikir yahut projeyle para(fon) toplaması olarak anlatım edilebilir. Para gönderenlere de belli bir orana nazaran çıkaracakları coin değeri ayrılır. ICO’lar yatırımcı olma arzunuzu bir anlamda karşılayacak bir alan. Ancak dikkat edilmesi ve derinlemesine araştırma yapılması gerekmektedir, gönderilen paraları alarak kaçabilecek okayötü niyetli projelere muadil gelebilirsiniz.
Token: ICO’ ların yatırımlarınız karşılığında, borsalara çıkmadan önce sizlere verdiği kripto değerleri ifade eder. Token’lar borsaya çıktıklarında coin’e dönüşür ve değerlemesi artık piyasa hareketlerine bakılırsa belirlenir.
Vulnerable Hand: Fiyat düşüşüne geçer geçmez coinleri elinden çıkarmaya eğilimli coin sahibi.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir