Yeni Yerli Elektrikli Otomobilimiz Amperino

Türkiye’nin Yeni Yerli Elektrikli Otomobil’i için Start verildi.

TOGG , ZY Motor , MMU , Akıncı Bayraktar gibi birçok projeden sonra 2025 yılındı banttan çıkarılması planlaan Bursa’nın İnegöl ilçesinde kısa mesafelerde kullanılmak üzere geliştirilen elektrikli otomobil ” Amperino ” Sanayi ve Ticaret Bakanlığından 66 milyon lira teşvik aldı.

Ortakları olarak ; Saloni Mobilya , Erhun Metal , Yol Mobilya , Lenova Mobilya , Orimak Mobilya ve İyon Mekatronik bulunuyor.

2021 yılında duyurulan bu araç şehir içine uygun olarak tasarlanacak ve saatte 90 km/s hızına ulaşacak. 150 km menzil öngörülen bu otomobil %100 yerli olarak üretilmek isteniyor.

30 kişilik bir ekibin çalıştığı bu projede ; Amperino 3 kişilik ve Hub Motor ‘ a sahip olacak. Çevreci bir oluşum olmayı hedefleyen bu projede gövdesi ve kullanılabilen malzemelerinde keten kullanılacak. Aracın pillerinin Aspilsan Firması  tarafından  tamam ile Türkiye sınırlarında üretilen %100 yerli bir pil olması hedefleniyor. Türkiye sınırları içerisinde ve Yurtiçindeki imkanlarında artmasıyla proje ayrıca yan sanayinin de gelişmesini umuyor .

Cenevre Araç Fuarında sergilenmek istenen araç için tüm prosedürler işleniyor ve E sınıfı belge alıp Tüm Dünya’ya satış yapılması hedefleniyor.

Amperino ‘ un ne kadar olacağı şu an için net değil fakat , yerli ve milli olması vatandaşlarımızın ceplerine uygun olacağı aşikar.

TOGG ardından bu tarz projelerin duyulması ve gelişmesi , hem bir rekabet ortamı oluşturacak hemde gelişebilirliği arttıracak.

TOGG ‘ un uzun yollar , konfor , yakıt ve diğer özellikleri Amperino ‘un şehir içi planı , kapladığı alan ve hareket kabiliyeti düşünüldüğünde piyasadaki tüm ihtiyaçları karşılayacaklardır.

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir