Rusya Ukrayna savaşı bitcoini nasıl etkiler ?

Rusya – Ukrayna Savaşı Neden Çıktı ?

Ukrayna Rusya açısından  sınır birliği ve güç dengesi kurması açısından en önemli komşularından birisi. Putin liderliğinde tüm siyasetçilerin Deli Petro’dan bile daha deli olarak değerlendirilen Putin , eski SSCB zamanlarına dönmeyi planlıyor gibi görünüyor. Bir Toplulukta çocuğa sorduğu soru ile bu cevabı aslında “Rusya’nın sınırlarının olmadığını beyan ederek cevap vermiş oluyor..

Zamanlama açısından Rusya aslında bir süredir bu hazırlığı yapıyordu. Dünya çapında ekonomik kötüleşmeler , enflasyon farkları , covid-19 etkileri devamı gibi etmenleri göz önünde bulundurduğumuz zaman Dünya’nın karşısına çıkamayacağını düşündüğü  bir anda bu savaşı başlatması gerçekten takdire şayan bir durum. Ayrıca Ukrayna’nın Bayraktar TB2 alımları , Ukrayna’da bir fabrika kurma çabası ve gerekirse motorunun Ukrayna’da yapılması gibi konular hem dünya ülkelerini hem de Rusya’yı acayip derecede etkilemiş durumda.

Özellikle Azerbaycan-Ermenistan savaşında TB2’lerin savaş kazandırma kabiliyeti göz önüne alındığında Ukrayna’nın bu denli güçlenmesini istemiyor gibiler. Rusya’nın sivil alanlara değil de şu an için sadece askeri alanlara saldırıyoruz , sivillerle savaşta değiliz gibi söylemleri ve şartları incelediğimiz zaman Rusya’nın tam olarak bir savaş değil de yıldırma politikası olabileceği yönünde tahminlerimiz netleşiyor.

Putin’in şartları neler ?

1- Kiev yönetimi tarafından Sivastopol ve Kırım’da bulunan insanların iradesini ,  yani Kırım’ın ilhakının kabulü.

2- Ukrayna’nın NATO’ya alınmaması, Kiev yetkililerinin NATO’ya katılmaya karşı çıkmaları ve tarafsızlık fikrini hayata geçirmeleri.

3- Her ne kadar geçerliliğini kaybetse de, Donbass sorununun savaşsız müzakerelerle çözülmesi ve Minsk Anlaşmalarının uygulanması gerekliliği.

4- Kiev makamlarına modern silahlar sevk edilmesi halinde, reddedilmesi ve Ukrayna’nın askerden arındırılmasıyla silahsızlanma.

Ekonomik olarak bu savaşın çok ilerlemeyeceğini düşünerek , NATO ve ABD tarafından gelen yaptırımlar düşünüldüğünde , Rusya Borsasının düşmesi ve Rus Şirketlerine karşı yaptırımlar oldukça etkili olacak gibi görünüyor. Özellikle İngiltere’de yaşayan Abromovic gibi milyarderlerin bankada ki varlıkların dondurulması ve Dolar Euro gibi para birimleriyle işlem yapamaması Bitcoin kısmında nelere yol açacak ilerleyen zamanlarda savaşın seyrine göre şekil alacak gibi görünüyor. Eğer savaş uzun sürerse Rusya kanadı yaptırımlar için ek seçenekler bulmaya çalışacağından , yatırımcı milyarderler Bitcoin tarafına yönelebileceği gibi Rusya’nın da bitcoin ile ilgili bir yasa tasarısını gündemine alabileceği düşünülüyor.

Çin ‘ in Taiwan’a bir karşı savaş hazırlığında olduğuna karşı haberler de ortamın gayet müsait olması Güçlü devletlerin askeri ilerlemesini devam ettirecek gibi hissettiriyor.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir