Neden Metaverse ?

Neden Metaverse ?

Yeniçağın getirdiği yeniliklere her canlı gibi bizimde uyum sağlamamız gerekiyor. Bu bağlamda ilk olarak Facebook kurucusunun ortaya attığı ve tüm sistemlerinin “Meta” adı altında toplayıp bahsettiği “Metaverse” nedir..

Sanal ortamların gerçekleştirilmesi olarak tanımlanmayan çalışılan bu yenilik , VR tarzı gözlüklerle gerçek hissettirilen bir ortama dönüşmüş durumda.Herhangi bir ortamın gerçek halini görmek elbette gitmeden o hissi yaşamak veya orada bulunuyormuş hissi insana bir cazibe katsa da . Tam olarak ne işimize yarayacak sorusunu sormamıza engel değil .

İşte tam olarak burada söylenmesi gereken bazı şeyler var ;

Metaverse’nin ne gibi yararlarından bahsedebiliriz ?

Tam olarak tamamlanmayan  bu evrende ilk satırlarda da bahsettiğimiz üzere gidilmeyen , görülmeyen ya da daha önce olmayan bir mekanı tamamı ile hissetmenizi sağlıyor.

Bununla sınırlamayıp son zamanlarda ülkelerin evrak , devlet daireleri bilgileri , hizmet içi belgeler gibi Devletlere maliyet olarak nitelendirilecek kağıt yığınlarından kurtulmak için kullanılması planlanıyor. Yani kısacası bir Meta evren yaratılarak o evren odaları içine tamamı ile bir evrak deposu haline getirmek ve kağıt masrafı , oda işgali gibi durumlar ortadan kalkmış oluyor.Teknolojinin maliyet azaltıp , kar fazlalaştırma hedefleri tam hızıyla devam ediyor diyebiliriz.

Diğer bir yararı ; Samsung yeni çıkacak olan telefon modelini bu evrende tanıtmayı hedefledi.

Yararı nedir ?

Bir salon kiralamayacak , davetlilere oturtacak sandalye ayarlamayacak , davetlilere içecek dağıtmayacak , mekan güvenliğini sağlamayacak gibi gibi..

Bu maddeler sıralandığında “Meta” denilen evren gerçekten çok yararlı gibi olacak gibi duruyor..

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir