Şifre yöneticilerini kullanıyoruz; pekala onlara ne kadar güveniyoruz?

Çoğumuz daima olarak yeni dijital hesaplar açarken, celse açma ve parolaları hatırlama zahmetinden kurtulmak için parola yöneticileri hayli kullanışlı araçlar olarak karşımıza çıkıyor.

TechRadar Pro, bin şahısla yapılan özel bir ankette, kullanıcıların dörtte üçünün kimlik bilgilerimizi saklamak için en az bir parola yöneticisine sahip olduğunu, ama birçoklarının bu detayları inançta tutma marifetlerine fazla güvenmediğini tespit etti.

Ankete katılanların üçte biri özel bir yönetici ile tarayıcılarıyla entegre bir yönetici kombinasyonunu kullanırken, diğer üçte biri ikisinden sadece birini kullanıyor. Onda birinden biraz fazlası iki özel parola yöneticisi kullanıyor ve dörtte biri hiç yönetici kullanmıyor.

Parola yöneticilerinin güvenliğine olan inançlarını puanlamaları istendiğinde, sonuçlar pek de etkileyici olmadı. 144 şahıs tarafından seçilen en yaygın puan on üzerinden altıydı ve yakından takip eden on üzerinden beş ve yedi puanlamaları, sırasıyla 140 ve 136 şahıs tarafından seçildi.

Pek yüksek olmadığı söylenebilecek bu puanlamalar, önde gelen şifre yöneticilerinin – son olayda dataları çaldıran LastPass gibi – taarruza uğradığına dair yakın tarihli haberlerle açıklanabilir yahut beşerler, aygıtlarından ve/veya tarayıcılarından rastgele birini kullanırsanız kendi özel yöneticilerini kullanmayı neredeyse mecburî kılan Apple ve Google üzere devleri çevreleyen muhtelif kapalılık sıkıntılarından endişe duyuyor olabilir. Bu tıp şirketlerin çalışma formüllerine dair pek çok güvensizlik mevcut ve belirtilen zımnilik meseleleri birçok şahıs için gerçek bir üzüntükaynağı oluyor.

Sonuçları ortadan ikiye ayırırsak, karşılık verenlerin yarısından biraz azı (%43,6) şifre yöneticilerinin güvenilirliğini bir ile beş ortasında ve yarısından biraz fazlası (%54,6) altı ile on ortasında derecelendirdi.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir