Katar Uçakları Türkiye’de konuşlanacak

Son senelerde aralarında birçok anlaşma , işbirliği , kuvvet yönlendirme gibi konuların yoğunlaştığı Türkiye ile Katar güncel olarak bir işbirliğine dair bir anlaşma daha sağlandı.

Türkiye ile Katar arasında 7386 sayılı  yeni anlaşma imzalanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu anlaşma , Katar Hava Kuvvetlerine bağlı hava araçlarının Türkiye’ye konuşlanması mümkün hale geldi. Hiçbir ayrım yapılmadan yürürlüğe giren bu kanun kullanılan hava araçları ile hiçbir kısıtlama yapmadığı için F-15 , Dassault Rafale vs gibi Katar Hava Kuvvetlerine bağlı araçlar için kısıtlama bulunmuyor. Peki ;

Katar Hava Kuvvetleri kuvvesinde bulunan araçları incelemek gerekirse.

2017 yılına kadar Hava Kuvvetlerine pek önem vermeyen Katar , komşu ülkeleri Suudi Arabistan , Birleşik Arap Emirlikleri , Bahreyn gibi ülkeler ile yaşadığı krizlerin ardından olağandışı bir şekilde silahlar almaya başladı. Bir süredir Avrupa menşeili uçaklar ile ilgilenen Katar , ilk olarak 36 adet Fransız yapımı Dassault Rafale siparişi verdi. 4. ve 5. nesil sınıfında yer alan Dassault Rafale , oldukça gelişmiş avinyonik , radar ve silah sistemleri ile bugüne kadar üretilmiş en gelişmiş Avrupa Menşeili uçak olarak gösteriliyor.

Eylül 2022 itibari ile 15 adet Dassault Rafale uçağını teslim alan Katar Hava Kuvvetleri, yine Avrupa’nın gelişmiş uçaklarından sayılan Eurofighter Typhoon’dan (Tranche 3 ) 24 adet sipariş vermiştir. Sipariş edilen uçaklardan 4’ü 2022 yılı içerisinde teslim edilmiştir. Avrupa ‘dan toplamda 60 adet savaş uçağı sipariş veren Katar bununla kalmayıp ABD’den F-15 savaş uçaklarına göz dikiyor.

Katar Hava Kuvvetleri için özel üretilen F-15QA modeli , Katar’a teslim edilmeye başlandı. ABD Hükümeti tarafından , 72 adet savaş uçağı satımına izin verildi. Tüm siparişler tamamlandığında Katar Hava Kuvvetleri 112 uçaktan oluşan modern bir avcı ve önleme filosuna sahip olacak. Bu büyüme şuan ki durumuna göre 10 kat büyümüş olacak.

Diğer bağlamda Lojistik ve Helikopterlere baktığımızda , 24 adet Apache-64 taarruz helikopteri , 22 adet NH-90 nakliye helikopteri sipariş ettiğini görüyoruz. Buna ek olarak envanterde 4 adet C-17 , 4 adet C-130J bulunuyor. 4 Adet C-17 ayarında Türkiye’de bir büyüklükte nakliye uçağı bulunmuyor.

Katar Hava Kuvvetleri ile yapılan anlaşma amacı nedir ?

2017 ‘ de Katar ‘ da olası bir darbe teşebbüsünü ve hatta işgali önlemesi , iki ülke arasında bağların güçlenmesi , ticari faaliyetlerin artması ve işbirlikleri açısından olumlu gelişmelere yol açmıştır. Şuan Türkiye ile alakalı Yunanistan ve bazı diğer ülkelerin tehdit vari davranışları açısından hem de ülke prestiji açısından önemli bir anlam içeriyor.

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir