Bilgisayarımı nasıl soğutabilirim ?

Teknolojinin ilk zamanlarında bilgisayarlarda yapılan işlem yoğunluğu az olduğu için , işlemci , ekran kartı , ram gibi elemanlara binen yüklerde azdı. Bu elemanlarında maddesel ve yapısal olarak geliştiğini fakat yetmediğini görebiliyoruz.

Öncelikle soğutucuya ihtiyacınız var mı bunu belirlemeniz gerekiyor . Yoğun çalışma altında eğer bir işlemci 80 °C gibi değerli görüyor ise direkt olarak bir soğutucuya ihtiyacınız var ve acilen bilgisayarınızın kapaklarını açarak , termal macun temini yapmalısınız.

Termal macun ne kadar sürede değiştirilmelidir ?

Termal macun ortalama 4 sene içerisinde değiştirilmelidir.

Kıvamları , kalitesi ve kaç °C de çalışabildiği seçeneklerine göre değişiklik gösteren bu macunlar bilgisayar ısısı için en önemli etkenlerden birisidir.

Yeni termal macun sürülürken , Artı (+) , Çarpı ( x ) veya kalın bir Nokta (.)  olarak çok fazla kenarlara taşmadan sürülmelidir.

İşlemci için sıvı mı hava mı soğutma mı ?

Sıvı soğutmanın , değişmeyen bir madde olduğunu ve sıcaklığın içerde tutulduğunu , hava soğutmanın ( fan soğutma ) içerideki sıcak havanın dışarıya aktarılması açısından hava soğutma ( fan soğutma ) daha iyi performans sağlıyor.

İşlemci fan soğutma seçerken nelere dikkat etmeniz gerekiyor ?

1-) İşlemci ve soket uyumu

2-) Anakart  ( Kasa içerisine ve ramlere olan sığma oranları )

3-) Fan sayısı

4-) Bakır boru sayısı

5-) Desibel sesi

6-) Fan Hızı ( RPM ) ve Fan Hava Akış Hızı

darkFlash Shadow Top-Flow RGB CPU Cooler

AMD / INTEL soket soğutucu nasıl çıkarılır ?

AMD / INTEL soket fan çıkartılırken kesinlikle sert ve dengesiz davranılmamalı , vidalar gevşetildikten sonra sağa ve sola yavaş bir şekilde oynatılarak macundan ayrılması sağlanmalıdır.

Fan soğutucu takılırken nelere dikkat edilmesi gerekir ?

Çıkarılan soketten sonra yumuşak bir peçete ile işlemci üzerindeki termal macun nazikçe silinmeli  , genellikle gerekir ama gerekiyorsa ekran kartı çıkarılmalı , soğutucunun fanları çıkarılarak , termal macun sürüldükten sonra soğutucu vidalanmalı ve fanlar takılarak ekran kartı ile sistem çalıştırılmalıdır.

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir