Aselsan’ın üzücü geçmişi

Aselsan cep telefonu üretti mi ?

Sizlere bugün 1919 ve 1920 olarak sözlerime başlamak istiyorum . Belirtmiş olduklarım birer sayı değil . Aslında Türklerin ilk yerli ve milli telefonundan bahsediyoruz. Döneminin titreşim özelliği mevcut olmasından tutunda batarya süresine kadar çok fazla özellik sunuyor.

Ülkemizin ilk GSM operatörü 1993 yılında faaliyete geçti. Cep telefonlarının gittikçe popülerleşeceğini öngören ASELSAN , 1994 yılında 80 kişilik mühendislik kadrosuyla yerli cep telefonu çalışmalarına başladı. Yaklaşık 3 milyon dolar harcanan 3 yılık bir çalışma sonunda mühendis ekibi , ülkemizin ilk yerli üretim cep telefonu olan ASELSAN 1919 modelini Türk halkına sundu.

Nokia,Ericsson ve Motorola gibi yalnızca bahsedilen günlerde Türklerin böyle bir atılım yapması,  ülkemizin adını dünyada cep telefonu üreten 9 Ülkeden biri olarak yazdırmak demekti. Aselsan 1919 ilk olarak 500 adet üretildi. Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman DEMİREL ve Mit Mensupları başta olmak üzere pek çok devlet görevlisi cep telefonumuzu kullandı. Tabi ki sadece ülkemiz sınırlarında kullanılmak üzere değil , ihraç etmek de üretilen Aselsan ilk olarak Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine ihraç edildi. Danimarka ve İngiltere’de denenen bu telefon aynı yıl içerisinde 10 farklı ülkeye ihraç edildi.

Aselsan 1919 ve 1920 telefonunun özellikleri nelerdir ?

Diğer model ve markalara göre uygun boyut ve ağırlıktaydı. Aselsan 1919  12,9 boy 4,7 en , 2,5 cm kalınlığında.En önemlisi ağırlık olarak ise 185 gram. Bu ağırlık dönemin en hafif telefonunu Aselsan 1919 yapıyor. Biri yedek olarak gelen iki bataryası bulunuyor. 400 mah kapasitesi olan bu batarya 40 saat konuşma süresi sunuyor ve bu batarya 1 saat içerisinde %100 şarj oluyor.

Döneminde 8.5 milyon Türk Lirası satış fiyatına sahip olan bu telefon 2 yıl garantili olarak geliyor. İstanbul , İzmir ve Ankara ‘ da arızalandığı zaman yaklaşık 15 dakika içerisnde tamir edildiği bir servis ağı da bulunuyordu.

Sım olarak 315 isim ve numara kaydedilebilen bu telefon Dünya’nın pek çok ülkesinde bulunan Sım kartlara uyumlu olarak üretildi. Çağrı yönlendirme seçeneği sayesinde kapalı yada meşgul olduğu zaman aramaları kayıtlı numaraya yönlendirebiliyordu. Arayan kişinin numarasını gösteriyor , sms alıyor ve atabiliyor , bunların ücretlerini ekrana yansıtabiliyordu. Dönemin değişik bir özelliği de aranabilecek listesini yaparak bunlar dışında arama yapılmasını bir şifre ile engellebiliyordu.

Aselsan telefon üretti , peki ya sonra ne oldu ?

Aselsan Mühendisleri 1920 ve 1923 üzerinde çalışmaya başladılar. Ayrıca ekibe Nokia mühendislerinden de katılanlar olmasına rağmen nedendir bilinmez başka şirketler tarafından Aselsan’a patent davaları açıldı ve kazanıldı. Bununla da pes etmeyen  Aselsan bir darbeyi de dönemin güçlü şirketlerinden olan Çukurova Holding kuruluşu KVK ülkenin dört bir yanına Aselsan Telefonları dağıtmak yerine Nokia telefonları tercih etti ve bu durum Aselsan’ı en çok etkileyen durum oldu ve serüven burada sona erdi.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir