Yapay Zeka Takviyeli İHA, Gerçek Pilotla Yarıştı

Yapay zeka teknolojisi, hayatımızın her yerine entegre olmaya başladı ve artık yapay zekayı yok saymak mümkün değil. Bugün en kolay süreçlerden tutun da çok daha komplike şeyler için bile yapay zeka teknolojileri kullanılabiliyor. Geldiğimiz nihayet nokta, yapay zekanın havacılık dalında yepyeni bir sayfa açacağını gözler önüne seriyor.

Havacılıkta yaygın olarak kullanılan bir tabir vardır. Bu tabir “it dalaşı“. İki muharebe uçağı pilotu, birbirini alt etmek için yakın temas kurar ve yapılan hareketlerle rakibi alt etmeye çalışır. İşte bu süreç, Çin’de bir yapay zeka ile gerçek bir insan pilot arasında yapıldı. yapay zeka, sadece 90 saniye içerisinde rakibini alt etmeyikafa ardı.

Peki yapay zekanın kazandığı bu it dalaşında neler yaşandı?

Çin’de yapay zeka dayanaklı askeri teknolojiler üretmek için çalışan uzmanlar, bir insansız hava aracının (İHA) yazılımını it dalaşı için özel olarak eğittiler. Bu eğitim sürecinden sonra yapay zeka dayanaklı İHA ile bir insan tarafından uzaktan denetim edilenkafa ka bir İHA, it dalaşı için piste çıktılar. Gerçek bir insan tarafından hayata geçirilen bütün atılımları hem iddia eden hem de karşı atılımlar yapan yapay zeka, rakibini yalnızca 90 saniyede alt etmeyikafa arkası.

Üstlendiği proje ile ilgili açıklamalarda bulunan isim, Çin Aerodinamik Araştırma ve Geliştirme Merkezi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Prof. Huang Juntao’ydu. “Otonom karar eda kabiliyetine sahip uçaklar, tepki hızı açısından insanlardan daha iyi performans gösterebilir.” diyen ilim insanı, araştırmayı yayımladığı makalede ise “Yapay zekanın kral olacağı hava savaşı dönemi ufukta.” sözünü kullandı.

Prof. Huang Juntao ve grubuna nazaran yapay zekanın çok kıymetli bir avantajı var. Bu avantaj, muharebeuçağı pilotlarının maruz kaldığı G kuvveti. Uzmanlara nazaran yapay zekanın G kuvvetinden etkilenmeyecek olması, devinim kabiliyetinin maksimize edilmesine imkan tanıyor. Bu da it dalaşı üzere durumlarda yapay zekayı öne geçiriyor. Ayrıyeten takım, yapay zekanın sahip olduğu üstün hesaplama yeteneğinin rakibin atılımını iddia etme konusunda da çok güzel olduğunu belirtiyor.

Sadece Çin değil, ABD de yapay zeka takviyeli pilotları test etmeyekafa ladı

Yapay zekanın havacılık bölümündeki tesirlerini yakından takip etmek gerekiyor. Çünkü yapay zeka ile koca teyyare uçuran birinci ülke Çin değil. ABD, bundan yaklaşık bir ay evvel yıllardır eğittiği bir yapay zekaya F-16 kullandırttı. Bu uçuş sırasında uçağın iniş ve kalkış dinamikleri test edildi. Ayrıyeten bilgisayar ortamında simüle edilen düşman amaçları de yok edildi. ABD tarafından yapılan açıklamalarda, test uçuşu kapsamında hiçbir sorun yaşanmadığı ifade edildi.

Şunu açıkça belirtmeliyiz ki Çin ve ABD’nin geliştirmekte olduğu yapay zeka teknolojilerini görmezden gelmemek gerekiyor. mesela Çin’in geliştirdiği yapay zeka pilotu, NVIDIA’nın “Jetson TX2” isimli modülünü kullanıyordu. Bu modül, saniyede 1.000 karar alınmasına olanak tanıyor. Bu yeteneğin dünyanın en iyi pilotlarında bile olmadığını unutmamak gerek. Dört bir yanı düşmanla çevrili Türkiye’nin, en kısa müddette bu cin teknolojilere yönelmeye karar vermesi gerçek bir “beka meselesi“dir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir