Şifreleme Çeşitleri Nelerdir ?

BASE64 NEDİR?

Base64 Encoding binary verileri metne dönüştürerek saklamaya veya iletmeye yarayan tekniklerden en yaygın olarak kullanılan tekniktir.  Bu teknik ile temel olarak 8 bitlik baytlardan oluşan binary veri 6 bitlik 2^6 = 64 parçalara bölünür. Eldeki 6 bitlik verinin bu tablo ile eşleştirilmesi ile Base64 encode edilmiş olur.

BASE64 Encoding

Base64 encode uygularken online tool olan Base64Encode sitesini kullanılmasını tavsiye ediyorum. Kullanması hem basit hemde hızlı olması en büyük özelliklerinden biri.  Aşağıda verdiğim adımları sırasıyla yapıldığı zaman  metnimizi encode işlemi uyguluyoruz.

Gelen şifrelenmiş veriyi okuyabilmek için de online tool olan Base64Decode sitesini kullanacağım.

GPG Kleopatra Kriptografi

GPG Kriptografi Nedir?

GPG özgür bir kriptografi aracıdır. Bu aracın simetrik şifreleme, asimetrik şifreleme, imza işlemleri, kimlik doğrulama, yüksek güvenlik gibi çeşitli özelliklere sahiptir. GPG kriptografi aracının kullanım amacı yüksek güvenilirliğine sahip olmasından dolayı kurum içi ve/veya kurum dışı şifresiz veya şifreli bir şekilde dosya paylaşımı yapılabilmektedir.

GPG Kleopatra Kişi Ekleme

Mesajlaşmak istediğimiz kişinin keyine sahip olmamız gerekiyor. Karşı taraftaki kişi/kişilerin keylerini  kleopatra uygulamasında bulunan İçeri Aktarbutonundan dosya yolunda kaydetmiş olduğunuz keyi seçilmeli.

Kleopatra uygulamasının ana ekranında bulunan NotePad butonuna basıp daha sonrasında Recipients  butonuna basarak, aşağıda dosyalarımızın paylaşmak istediğimiz kişilerin bilgilerini girebiliriz.

Şifreleme (Encryption)

İstediğiniz türden dosya şifrelemesini yapabilirsiniz. Örneğin;
* Metin belgesi
* PDF
* Word dosyası
gibi çeşitli dosyaları şifreleyebilirsiniz.

Şifrelenmesini istediğimiz dosyayı sağ click yaparak SIGN AND ENCRYPT seçeğine basıyoruz.

Seçeneğe bastıktan sonra karşımıza yeni bir pencere çıkıyor. Bu pencerede imzalayan kısmına kendimizi eklememiz gerekmektedir. Şifrele kısmınada kiminle paylaşmak istiyorsak onları seçmemiz yeterli olacaktır.

İmzala şifrele seçeneğine bastığımız zaman başarıyla dosyamız şifrelendi. Şifrelenen dosyayı şifreli bir şekilde rahatlıkla gönderebiliriz.

Peki sadece dosyamı şifreleniyor dediğinizi duyar gibiyim. Hayır tabikide diğer kriptografi çeşitleri gibi mesaj şifreleyebilirsiniz dosyaya gerek duymadan. Sadece mesajlaşma yapacağımız kişinin keyine ihtiyaç duyulmaktadır ve bu şifreleme işlemini  online tool kullanarak yapacağım ve kullanımıda oldukça basit.

OnlineTool-GPG-Encryption

Şifre Çözme (Decryption)

Bir önceki başlık altında nasıl şifreleme yapacağımızı öğrendik fakat bize gelen/gelecek olan şifreli dosyayı nasıl açacağız onu bilmiyoruz. Benim masaüstümde olan (siz nerde şifrelediyseniz o konumda bulunacaktır dosyalar.) Şifreli dosyama sağ click yaparak Decrypt and veryfy seçeneğine basarak decryption işlemi başarıyla gerçekleştiriliyor.

Online tool için kullanılan şifreleme için OnlineTool-GPG-Decryption linkini kullanılmalı farklı online araçlarda kullanılabilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir