Nurse and Midwifery Council Nedir ve Nasıl Kayıt Olunur ?

Nurse and Midwifery Council Nedir ve Nasıl Kayıt Olunur ?

Nurse and Midwifery Council (Hemşirelik ve Ebeler Konseyi), çeşitli ülkelerde hemşirelik ve ebelerlik mesleklerinin düzenlemesi, standartlarını belirlemesi ve uygulamalarını denetlemesi amacıyla oluşturulmuş olan bir kuruluştur. Bu konseyler, sağlık sektöründe hemşirelerin ve ebelik mesleğini icra edenlerin kalifikasyonlarını belirlemek, mesleki gelişimlerini desteklemek, etik standartları uygulamak ve halkın güvenini sağlamak gibi önemli görevleri üstlenir.

Nurse and Midwifery Council, her ülkede farklı isimlerle ve yapılarla faaliyet gösterebilir. Ancak genel olarak, hemşirelerin ve ebelerin eğitimini, kayıt işlemlerini, sertifikasyonlarını, lisanslarını ve mesleki standartlarını denetlerler. Aynı zamanda, hemşirelerin ve ebelerin uygulama esnasında etik kurallara uymasını sağlarlar ve gerektiğinde disiplin cezaları vererek mesleki standartları korurlar.

Nurse and Midwifery Council, sağlık hizmetlerinde kaliteyi artırmak, güvenliği sağlamak ve halkın sağlığını korumak için önemli bir rol oynar. Meslektaşlarınızın ve hastalarınızın güvenliğini sağlayan yeterli eğitim ve denetim mekanizmalarının oluşturulmasına yardımcı olurlar.

İngiltere Başbakanı’nın son yaptığı açıklamaya göre sisteme kayıt olan ve yeterliliğe sahip olan her birey Hemşire , Hemşire Yardımcısı ve Hasta Bakıcı olarak işe başlayabilecek.

Nurse and Midwifery Council’e nasıl kayıt olunur ?

Nurse and Midwifery Council’in istediği yeterlilikler nelerdir?

Hemşire olmanın en keyifli yönlerinden biri, işinizin sizi dünyanın dört bir yanına taşıma olanağı sunmasıdır. Ancak yurtdışında pratisyenlik yapabilmek için o ülkenin Hemşirelik Kurulu’na kayıt olmanız gerekmektedir. Yurtdışı kaydı işlemi genellikle uzun bir süreç gerektirebilir. Ancak endişelenmeyin, size yardımcı olmak için buradayız! Bir dizi blog yazısı aracılığıyla, Birleşik Krallık’ta yaşamayı ve çalışmayı detaylıca ele alacağız.

Başvurmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Hemşirelik kurulları, pratisyenliğinizin yeterli olduğunu ve hastaların güvenliğinin sağlandığını uygun bir şekilde değerlendirmelidir.

Kayıt başvurusu yapmadan önce:

Kayıt işleminin tamamlanması için en az 6 ay süre ayırmanız gerekecektir. Bu, iş izni/vize sürecini içermemektedir ki bu süreç ekstra 3-6 ay sürebilir. İngiltere’de iş başvurusu yapmadan önce hemşirelik kaydınızı güvence altına almanız gerekecektir. Bu, işinizi güvence altına almadan önce NMC’ye kayıt başvuru ücretini ödemeniz gerektiği anlamına gelmektedir. CCM, İngiltere’de hemşirelik işi bulmanıza yardımcı olabilir, ancak iş başvurusu yapmadan önce hemşirelik kaydınızı almanız gerekmektedir.

CCM’nin pozisyonları mevcut olan çoğu hastane, kayıt sürecinin çeşitli masraflarını karşılayacaktır. Tüm ödemelerin makbuzlarını saklamayı unutmayın.

İngiltere’deki Hemşirelik Yetkilisi Kimdir?

İngiltere’deki Hemşirelik yetkilisi, Hemşirelik ve Ebelik Konseyi (NMC) olarak bilinir. İngiltere’de pratisyenlik yapmak isteyen herhangi bir hemşire veya ebelik yapmak isteyen kişi, NMC tarafından kayıt edilmeli ve onaylanmalıdır.

Kimler Kayıt Başvurusu Yapabilir?

Hemşirelik kaydı başvurusu yapabilmeniz için aşağıdaki kriterleri sağlamanız gerekmektedir:

Mezun olduğunuz veya mevcut pratisyenlik yaptığınız ülkede geçerli ve kısıtlama olmayan bir hemşirelik lisansına/kaydına sahip olmalısınız. İngilizce Dil Gereksinimlerini karşılamalısınız. Pasaportunuz başvurunuzu gönderdiğinizde en az üç ay süreyle geçerli olmalıdır.

İngilizce Dil Gereksinimlerini Karşıladığımı Nasıl Anlarım?

NMC tarafından kabul edilen İngilizce dil testlerinden birinde gerekli puanı yakın zamanda almışsanız, İngilizce Yeterlilik Sınavı’na girmeniz gerekmez. Bu konuda daha fazla bilgi için lütfen şu bağlantıya başvurun.

Eğer aşağıdaki koşullardan biri size uyuyorsa, İngilizce Yeterlilik Sınavı’na girmeniz gerekmez: Ön kayıt hemşire, ebelik veya hemşirelik ortağı niteliğiniz İngilizce olarak öğretilmiş ve sınavdan geçirilmişse. En az bir yıl boyunca çoğunluğu İngilizce konuşulan bir ülkede pratisyenlik yapmışsanız.

Eğitiminizin İngilizce dil gereksinimlerini nasıl karşıladığını gösteren kanıtı sunmanız gerekecektir, bunun için eğitiminize ait transkript gibi belgeler gerekebilir. Eğer istenen kanıtı gönderemiyorsanız veya NMC tarafından gönderilen belgelerden memnun kalınmazsa, İngilizce dil testi (IELTs veya OET) gibi alternatif kanıtlar sunmanız gerekecektir.

Başvuru Süreci Nasıl İşler?

Başvuru Süreci 4 adımdan oluşur.

Adım 1: Kendi Değerlendirmenizi Yapın

NMC web sitesi, size yardımcı olabilecek bir ön başvuru kontrol listesi sunar. Bu araç sayesinde şunları öğrenebilirsiniz:

Hemşire veya ebelik olarak NMC’ye kayıt olmaya karar verirseniz hangi kanıtları sunmanız gerektiği Herhangi bir sorunuz olduğunda kiminle iletişime geçmeniz gerektiği Hangi yönergeleri okumanız gerektiği Bu kontrol listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Adım 2: Uygunluk ve Nitelik Başvurusunu Tamamlayın

Bu adımda NMC, kayıt yapmak için uygun olup olmadığınızı kontrol edecektir. Bu aşamada şunları yapmanız gerekecektir:

Kimlik kanıtı sunmak Nitelik ve kayıt bilgilerini sunmak Değerlendirme ücretini ödemek (£140 – iade edilmez) Değerlendirme sonucunu beklemek

Aşağıdaki bağlantı, başvuru sürecinizi başlatmak için çevrimiçi hesabınızı kurmak için ilk sayfaya götürecektir.

Adım 3 : Yetenek Testi

Yetenek testi, bilgi ve becerilerinizin İngiltere içinde güvenli bir şekilde pratisyenlik yapmanıza izin verip vermeyeceğini sağlar. Yetenek testi iki bölümden oluşur.

Çoktan seçmeli bilgisayar tabanlı teorik test olan CBT Pratik bir test olan OSCE

Kaydınızı tamamlamadan önce her iki testin de başarıyla geçilmesi gerekmektedir.

CBT (Bilgisayar Tabanlı Test) CBT hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. Bu size gerekli okuma malzemelerini, test özetlerini ve yetkinlik standartlarını sağlayacaktır.

Amaçlı Yapılandırılmış Klinik Muayene (OSCE) Amaçlı Yapılandırılmış Klinik Muayene (OSCE), klinik becerilere ve klinik senaryolara dayalı birkaç istasyondan oluşan bir pratik sınavdır. Aşağıdaki bağlantı, OSCE’ye en iyi nasıl hazırlanacağınıza dair bilgi sağlayacaktır.

Aynı anda CBT ve OSCE’yi tamamlamanız istendiğinde, kaydınıza destek olacak aşağıdaki belgeleri sunmanız gerekecektir:

Sağlık kanıtı sunmak Karakter kanıtı sunmak Dil kanıtı sunmak Profesyonel tazminat düzenlemesini onaylamak Kayıt ücreti ödemek Gereken belgeler şunlardır:

Pasaport (ad değişikliği kanıtı da gerekebilir) Doğum Belgesi Nitelik Belgesi (Eğitiminizi aldığınız okulun transkripti) İstihdam Belgesi/Doğrulama Kayıtlı olduğunuz her ülkenin Kayıt Belgeleri Son 10 yılda yaşadığınız herhangi bir ülkeden tam polis izni Kayıt doğrulama formunu, Eğitim Transkripti Eşlik Formunu (FATT) ve GP’niz veya Meslek Sağlığı Bölümü’nden iyi sağlık bildirimini yazdırmak, tamamlamak ve göndermek istenecektir.

Adım 4: Kaydını Tamamla

CBT ve OSCE’nin geçilmesi, son belgelerin gönderilmesi ve kayıt ücretinin ödenmesi durumunda, NMC başvurunuzu değerlendirecektir. Bu adım 30-90 gün arasında sürebilir.

NMC, kararlarını ve sonraki adımlarınızı size bildirecek bir e-posta gönderecektir. Lütfen bu e-postayı kaydedin.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir