Twitter’da mavi, gri ve altın sarısı tik ne manaya geliyor? Kimlere veriliyor?

Twitter Blue hizmeti tekrar kullanıma sunuldu ve bu sefer beraberinde başkarıştırıcı olabilecek çok sayıda farklı ve yeni rozet getirdi. Yeni Twitter Blue, insanların 8 dolar karşılığında hesaplarını doğrulamalarına ve mavi bir doğrulama işaretine sahip olmalarına olanak tanıyor. Lakin hizmetin daha evvelki sunumlarında olanın tersine, Twitter bu sefer nitekim hesapları doğruluyor, yani artık diğeri resmi hesapların taklidini yapmak teorik olarak olası değil.

Ancak Blue’nun yeni sürümü ve herkesin alabileceği mavi onay rozetinin yanı sıra, Twitter bu sistemin berbata kullanılmasından kaçınmak için diğeri renklerde doğrulama rozetleri de ekledi. Bundan sonra rozetler üç renk olarak karşımıza çıkacak: Altın, gümüş ve gri…. Hesabın durumu ve niteliği, bunların hangisinin gösterileceğini belirleyecek.

Twitter altın sarısı rozet nedir; kimlere veriliyor?

Altın doğrulama rozeti tahminen de klâsik manaya en yakın olanı. Bu renk, doğrulanmış şirketlere yahut ticari hesaplara verilerekhakikatikaten söyledikleri şahıs olduklarını anlamamızı sağlayacak. Lakin yeni altın rengi, yalnızca kuruluşlara sunulacağı ve ünlüler yahut gazetecilere sunulmayacağı için eski mavi tike nazaran daha az hesapta görülecek.

Twitter bu hususta “Altın onay işareti, hesabın Twitter Blue for Business üzerinden resmi bir işletme hesabı olduğunu gösterir” diyor.

Twitter gri rozet nedir; kimlere veriliyor?

Gri doğrulama rozeti ise doğrulanmış hükümet hesaplarına yahut hükümetler ile bağlantılı hesaplara verilecek. Twitter, uzun bir müddettir bu hesaplara mavi işaretin yanı diziek bir bilgilendirme de sunuyordu. Örneğin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi Twitter hesabı artık bu rozete sahip.

Twitter bu konuda “Gri onay işareti, bir hesabın bir devlet kurumunu veya yetkilisini ya da çok taraflı bir kuruluşu temsil ettiğini gösterir” diyor. Twitter’ın açıklamasına nazaran, örneğin elçilikler, kolluk kuvvetleri, devlet liderleri, üst tertip diplomatlar, kabine üyeleri kurum ve devlet vazifelileri için bu renk kullanılacak.

Twitter mavi rozet nedir; kimlere veriliyor?

Mavi doğrulama işareti her zamanki üzere gözükecek lakin artık Twitter Blue üyeliği olan hesaplarda mekanalacak. Şimdilik, Twitter’ın geçmişte doğruladığı hesaplar da tıpkı işarete sahip olacak.

Kullanıcılar, bir hesabın Blue için ödeme mi yaptığını yoksa eski doğrulanmış hesaplardan biri mi olduğunu öğrenmek için işaretin üzerine tıklayabilecek. Lakin bu özellik uzun bir müddet varlığını koruyamayabilir; eski mavi tikler yakında kaldırılabilir.

OTOMATİK HESAP ETİKETİ TESTTE

Twitter ‘otomatik hesap’ etikleri içinse şu açıklamayı yapıyor: “Otomatik etiketler, bir hesabın bot olup olmadığını belirlemenize yardımcı olarak şeffaflık sağlar. Bir hesapta “otomatikleştirilmiş” hesap etiketi görüntülendiğinde, hesabın bir insan tarafından üretilmeyen otomatikleştirilmiş içerik ürettiğini bilirsiniz. Şu anda test aşamasında olan otomatik hesap etiketleri, hesap profillerinde profil adları ve tanıtıcılar altında görünür.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir