Twitter kullanıyorsanız dikkat; bilgilerin çalındığı yeni hack şoku sizi de vurmuş olabilir

Elon Musk’ın başa geçmesinin akabinde Twitter etrafında kopan fırtınalar şimdi yeni yeni dinmeye başlarken, bu sefer de bir hacker savı ortalığı karıştırdı. Bir hacker, 400 milyon Twitter kullanıcısının bilgilerini satılığa çıkardığını açıkladı.

Verilerin 2021’de çalındığı ve o devir bulunan lakin daha sonra kapatılan bir API açığından yararlanılarak sisteme sızıldığı belirtiliyor.

Ryushi kod isimli hacker Elon Must ve Twitter’a bu bilgileri 200.000 dolar karşılığında satın almasını önerdi. Aksi taktirde Twitter’ın çok daha fazla bir ceza yiyeceğini söyledi.

Mesajda şöyle yazıyor: “Facebook’un başına geldiği gibi (533 milyon kullanıcının bilgilerinin çalınması) GDPR ihlali cezalarında 276 milyon ABD doları ödemekten kaçınmak için en iyi seçeneğiniz bu verileri benden özel olarak satın almak. Bundan sonra bu ileti dizisini sileceğim ve bu verileri bir daha satmayacağım.

Hacker, savının gerçek olduğunu göstermek için, 1.000 kişilik bir kullanıcı kitlesinin datalarını açığa çıkardı. Bunların ortalarında kimi ünlüler de bulunuyor ve ferdî bilgiler kullanıcı isimleri, e-posta adresleri, takipçiler, hesap açılış tarihleri ve birtakım kullanıcıların telefon numaralarını içeriyor.

Eğer 200.000 dolar Twitter tarafından ödenmezse, hacker bu dataları isteyene 60.000 dolara satacağını da söylüyor.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir