Türkiye, yenilenebilir güçte öncü ülkelerden biri olacak

Uluslararası kuvvet Ajansı (IEA), bir müddet evvel “Yenilenebilir Enerji Kaynakları 2022 – Renewables 2022” raporu yayınladı. Raporda 2022-2027 yılları ortasındaki 5 yıllık mühlet zarfındaki yenilenebilir kuvvet dönüşümü detaylı bir formda tahlil edilmiş ve bu müddet zarfında yenilenebilir gücün, reis global elektrik gücü olacağı belirtilmişti. IEA Lideri Fatih Birol, birebir zamanda Türkiye‘nin yenilenebilir enerjisihakikatkında da önemli bilgiler paylaştı.

Türkiye, yenilenebilir enerjide ilk 10’a girecek

Birol, dünyada yaşanan yenilenebilir kuvvet büyümesinin Türkiye’de de yaşandığına dikkat çekerek IEA’nın Türkiye’ye öngörülerini paylaştı. Buna nazaran Türkiye, yenilenebilir gücünü yalnızca 5 yıl içerisinde yüzde 64 büyütecek. Bu büyüme sayesinde Türkiye, Avrupa’da yenilenebilir güçte dördüncü büyük pazar haline İstikbalve dünya çapında da onuncu sırada mekanalacak.

Türkiye’nin yenilenebilir güçteki aslan hissesi ise yüzde 75 ile rüzgar ve güneş gücünden gelecek. Ayrıyeten, Türkiye’deki jeotermal enerji büyümesinin de çok yüksek olduğu ve bu alanda Türkiye’nin Endonezya ile lider olduğunun altı çiziliyor.

IEA’nın raporuna nazaran Türkiye’nin 2027 yılındaki yenilenebilir kuvvet kapasitesi 90 GW seviyesine erişecek. yekün kapasite artışında en akahisse yüzde 49 ile güneş enerjisi, yüzde 24 üleş ise rüzgar enerjisi tarafından gelecek. Türkiye’nin yenilenebilir enerji yatırımları nihayet yıllarda acelebir ivme içinde. şayet bu ivme sürdürülürse Türkiye, 2027 itibarıyla Çin, ABD, Hindistan, Almanya, Brezilya, İspanya, Japonya, Avustralya ve Birleşik Krallık’ın ardından en yüksek yenilenebilir kuvvet kapasitesine sahip ülkeler sıralamasında onuncu sırada mekanalacak.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir