TCDD’den yenilenebilir güç ve elektrikli araç şarj istasyonu atılımı

İklim değişikliğinin dünyamıza etkisini azaltmak ve sürdürülebilir ömrü desteklemek için TCDD’de yeşil dönüşüm başladı. Birinci atılım olarak TCDD’de yenilenebilir güç kullanımı yaygınlaşacak.

TCDD’nin gar, istasyon, lojistik merkezi ve ray sınırı yerleri üstüne güneş gücü panelleri ve rüzgar gücü santralleri kurulacak. Bu doğrultuda projelendirme emek harcamaları başladı. Güç verimliliği açısından en müsait lokasyonlar tahlil ediliyor.

Yenilenebilir güçten elde edilmiş güç, TCDD’nin binalarına ve elektrikli trenlerine güç verecek. 2025 yılına kadar elektrikli demir yolu araçlarının tükettiğini gücün minimum yüzde 35’inin yenilenebilir güç kaynaklarından karşılanması öngörülüyor. Şu an mevcut sınır uzunluğunun yüzde 45’in üzerindeki kısmı elektrikli hale getirildi. Ayrıyeten TÜRASAŞ tarafınca geliştirilen Ulusal Elektrikli Tren Seti’nin 2023 yılı içerisinde kullanıma sunulması ve elektrikli sınır uzunluğunun artırılması planlanıyor.

TCDD garlarına elektrikli taşıt şarj istasyonları kurulacak


TCDD’nin diğer adımı ise elektrikli vasıtalara müteveccih olacak. TCDD garlarına elektrikli taşıt şarj istasyonları kurulacak. İstasyonların nereye kurulacağının tanımlanması için tasarılamalar yapılıyor. Birinci etapta 75 lokasyona elektrikli taşıt şarj istasyonu kurulması tasarlanıyor.

Bu istasyonlarda kullanılan eforun, yenilenebilir efor kaynaklarından ve trenlerde üretilen rejeneratif efordan karşılanması tasarlanıyor. Bu sistem yaşama geçirilirse, trenlerin frenlerinden elde edilen eforla elektrikli otomobillere efor sağlanacak.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir