Silikon Vadisi Bankası’nın Finansal İstikrarı Yatırımcıları Endişelendiriyor

Bazı risk sermayesi işletmelerinin yatırımcıları, teknoloji endüstrisinin yiğitlerinin finansal istikrarına ilişkin endişeler nedeniyle portföy yönetim paralarını Silicon Valley Bank’tan çekerken, Perşembe günü start-up’ın paniğe kapıldı.

Silicon Valley Bank’ın sarmalı, müşteri tabanına hakim olan start-up’lar ve diğer teknoloji şirketi için kararan bir ekonomik harcama mali destek için büyüme ve acil büyümeye devam edeceğine dair Çarşamba günü yapacağı sürpriz duyuruyla başladı. Banka, en likit veya kolayca alınıp satılabilen yatırımlarının 21 milyar dolarını sattığını açıkladı; 15 milyar dolar borç aldı; ve nakit toplama için hislerinin lahza acil satışını organize etti.

Bankalar, bırakın üç bin önce’yi, bu adımlardan herhangi birini atmaya bile huysuzluklardır ve atıldıklarında, hareketlerin koreografisi tipik olarak dikkatli bir şekilde yapılır. Silicon Valley Bank’ın hisse senedi fiyatı, açıklamaların duyurunun sonraki hisleri satmaya başlamasıyla Perşembe günü yüzde 60 düştü.

Bir banka sözcüsü, yorum talebine yanıt verecek.

Silicon Valley Bank başarısız olursa, bu ABD tarihindeki en büyük ikinci iflas olacaktır, bu bankanın yaklaşık 300 milyar ölü müşteri mevduatına sahip olduğu 2008 mali krizi sırasında Washington Mutual’da yaşanandan daha küçük olacaktır. Geçen yılın sonunda Silicon Valley Bank, 212 milyar ölü müşteri varlığı bildirdi.

Başkalarının da benzer sorunlarla karşılaşabileceğine ilişkin endişeler artarken, bankanın sonucu emsallerinin hisse senedi fiyatlarını aşağı çekti. California’daki First Republic Bank yüzde 16,5, New York’taki Signature Bank yüzde 12’den fazla ve Zions Bancorporation yüzde 11,4 düştü.

Büyük köpeklerda zarar gördü. Bank of America ve Wells Fargo yüzde 6,2 düşerken, JPMorgan Chase yüzde 5,4 düştü. 24 büyük bankanın açıklamalarını takip eden KBW banka görevlisi, koronavirüs krizinin ilk yıllarının Haziran 2020’den bu yana en kötü bir günlük hareketi olan yaklaşık yüzde 8 düştü.

Silicon Valley Bank’ın CEO’su Greg Becker, Perşembe günü bir konferans görüşmesinde risk sermayesi şirketlerini sakin kalmaya çağırdı.

Yatırım Dünyası Kapsamımız

Hisse senedi tahvil ve tahvil piyasalarının bu yılki düşüşü sancılı oldu ve ölümü bizi beklediğini tahmin etmek zor.

  • Değer ve Büyüme Stokları: Yeni bir gerçeğe göre, sekiz teknoloji devi artık “saf büyüme” hisleri değilken, Exxon ve Chevron öyle. İşte anlamak için bunun anlamı.
  • 2023 Tahminleri: S&P 500’ün yıl sonuna kadar geleceğine dair pek bir tahmin çok geliyor. dikkat etmeleri yanlış mı?
  • Bir İnsanla Konuşabilir miyim?:Piyasa dalgalanmasında gezinen ve emeklilik için para biriktirmeye çalışan genç çalışanlar, dijital yatırım platformlarının kişisel dokunuştan yoksun olduğunu görüyor.
  • Yatırımcılar İçin Örnek: Ne zaman yatırım yaptığınız ve vergiler için nerede önemli olduğu. Ancak birkaç pratik kural, bazı kötü sürprizleri ortadan kaldırabilir.

Ancak Tribe Capital’in lahza yatırımcısı Arjun Sethi de dahil olmak üzere bir dizi yatırımcı, müşterilerin paralarının bir kısmını veya tamamını bankadan taşımalarını tavsiye etti. Bay Sethi, Tribe Capital kurucularına bir notta “Neredeyse tanımı gerekir, iş örneği olan herhangi bir banka herkes hareket eder ölür” diye yazdı. The New York Times tarafından dört nota göre, diğer şirketler de benzer hamleler yaptı.

1983’te kurulan Silicon Valley Bank, Wall Street bankalarıyla karşı karşıya kalan küçük ama yeni teknoloji şirketi arasında çok büyük ayak iznine sahip. faaliyet gösteren “inovasyon ekonomisinin finansal ortağı” diyor. Start-up’lara yönelik diğer bankacılık hizmetlerine ek olarak, teknoloji istihdama kredi ve özel hizmet yönetimi bölümleriyle yer alıyor.

Bazı yeni başlangıç ​​noktaları, bankanın satılması ya da kurtarılması gerekeceğini tahmin etmek için Twitter’a gitti. Diğerleri, bankayı yıllar boyunca iyi bir ortak olduğu için överek önceden övgüler yağdırdı.

Yükleri sakinleşmeye çalıştı. Upfront Ventures şirketinde yatırımcı olan Mark Suster, Silicon Valley Bank müşterileri için tek finansal riskin, bankada hücuma yol açan bir panik inancının inandığını yazdı.

lahza röportajında ​​​​”SVB iflas ederse bir gecede kaç şirketin yok hayalini bir düşünün” dedi. “Bu bir felaket olur ve insanlar bununla dalga geçmemeli.”

Two Sigma Ventures şirketi lahza yatırımcısı Villi Iltchev, sektör para çekerek bankayı “desteklemeye” çağırdı. Renegade Partners şirketindeki yatırımcı Roseanne Wincek, yalnızca paniğin neden olduğu bir banka kaçışının sektör için “kendi başına” çıktığını yazdı.

Bir veri gizliliği girişimi olan Skyflow’un CEO’su Anshu Sharma, “Hayatta yalnızca onlara inanıyorsanız var olan iki şey vardır: Tanrı ve banka hücumları” dedi. Aynı zamanda diğer 65 start-up’ta lahza yatırımcısı ve duyguportföy işletmelerini sıkı durmaya çağırdı.

Bay Area’da emlak teknolojisine odaklanan bir start-up şirketi olan Canopy Analytics’in kurucusu Sunny Juneja, duygudanışmanlar ve çocukların verdiği verileri söylemesi üzerine duygustart-up’ın nakit parasını – birkaç milyon doları – Silikon Vadisi Bankasından çıkarmaya çalıştığını söyledi. Yani Perşembe günü, ancak bankanın çevrimiçi portalı kapalıydı. Öğleden sonrasını başka bir bankada lahza hesabı sona ermeyi başardı.

Bay Juneja, “Bunu taşımak için en kısa sürede giden her şeyi yapıyorum” dedi. Silicon Valley Bank iyi bir ortak olduğu için kötü etkilediğini, ancak paniğin çevresinde kalmanın hiçbir avantajını ve ayrılmanın hiçbir zararını görmediğini söyledi.

Bir Silikon Vadisi Bankası yöneticisi, Perşembe günü birleşim noktalarında ve The Times tarafından bir notta, “zor bir gün” işletmesini ancak bankanın “aslında oldukça sağlam olduğunu ve bu kadar çok akıllı yatırımcının tweet attığını hayali görme muhafazalarını içerdiğini” yazdı. aksi takdirde.”

Tüm emsalleri gibi ve özellikleriyle uyumlu olarak Silicon Valley Bank, müşteri mevduatlarının yalnızca küçük bir kısmı hemen çekilebilecek nakit olarak tutar. Büyük bölümlerin ya diğerinin korunması verilir ya da getiri elde etmek için yatırım yapılır. Bu, bir geri çekilme acelesinin tıslamamasına neden olacağına dair hayaletini artırıyor.

Krizi önlemenin en acil yolu, müşterilerin fonlarını çekmeye ikna etmeyi hedefliyor. Çarşamba günü yazdığı bir mektupta Bay Becker, bankanın “sürekli piyasa baskılarını göğüsleyecek mali konumdan” yararlandığını söyledi. Ancak mektupta, müşteri mevduatlarının Şubat ayında gerçekleştiğinden daha düşük geldiği ve geçmişten beri herhangi bir para çekme işlemine değinilmediği belirtildi.

Bay Becker’in mektubundan sonra, Moody’s bankasının tahvilini düşürmedi ve görünümü durağandan olumsuz indirdi. Moody’s, SVB’nin karlılığını, finansmanını ve likiditesini önemli ölçüde yapılandırması için ortamın yeterince iyileşeceğini beklemiyor” dedi.

St Louis Federal Rezerv Bankası geçen ay faiz oranlarını yükseldikçe bankaların yatırım varlıklarının peşine düştü ve bu kayıplardan bankaların sermayesini çökerttiği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Bazı yeni emanetler, Silikon Vadisi Bankası’nın mücadelelerinden hızla para kazanmaya başladı. Çok daha küçük bir rakip olan Levro’nun lahza yöneticisi, potansiyel olarak “mevcut SVB müşterileri için hızlandırılmış bir işleme/onay süreci” yürüttüğü bir gönderilmedi.

Joe Rennison, New York’tan paylaşımlara katkıda bulundu.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir