Patlatılan en büyük nükleer bomba: Sovyetlerin Çar Bombası

 

30 1961 sabahı Sovyetler Birliği, eski askeri silahı, yani bir görünür bombası olan Çar Bombası için kritik bir test gerçekleştirdik.

Çar Bombası, 50 milyon tonluk konvansiyonel binya muadil olan 50 megatonun üzerinde bir etkiye uğramaksızın . Bu, İkinci Dünya Savaşında harcanan tüm mühimmattan 10 kat daha güçlüve Hiroşima ve Nagazaki atılan atom bombalarının tüketilebilecekleri 1.500 katından fazlasınadenk geliyor.

resmi olarak Sovyet RDS-220ismiyle Çar Bombası, kabaca “ Bombaların Kralı ” olarak tercüme edilebilir. Ayrıca, Büyük İvan, 7000, JOE “boyutu 111 veya Kuzka’nın “gelecek gelecek bir ifade) dahil olmak üzere bir dizi proje takma ve kod ismine da.

2020’de Rusya’nın Rosatom Devlet Atom Gücü Kurumu, daha sonra YouTube’dan kaldırılmış olsa da, testin daha önce hiç video görüntülerini yayınladı. Bomba, kuzey Rusya’daki Novaya Zemlya takımadalarındaki Severny Adası burnunun üzerine düştü . O kadar güçlüydü, akabinde gelen insanlarından kaçması için bir uçaktan paraşüt ile olası bir şey. Buna göre şekillendirilmiş kalıpların kalmayacağı meçuldü.

Beyaz bir ışık parlamasıyla, bomba 8 kilometrelik bir vurguyu canlandırdı ve 64 kilometre yüksekliğe bir mantar bulutuyla sonuçlandı.

gözlemi gözlemleyen bir Sovyet kameramanı, “ Uçağın ve ki bulutlar güçlü flaşlaaydınlandıdiye ve devam ediyor: “ Altından bir ışık denizi içinde ve bulutlar bile parlamaya ve şeffaflaşmaya başladı. O anda uçağımız ikiun gidişinin ve uzayta büyük, parlak turuncu bir üst ortaya çıkıyor. Top, Jüpiter’in güçlü ve kibirliydi. Yavaşça ve uygun üstsüz süzüldü. Kalın bulut katmanını kırarak devam. Bütün dikkat çekicidir. Gördüklerim fantastikti, gerçek dışıydı, doğaüstüydü.

bir şekilde, bir ayrıntılın, yerleşim yeri. Kasabadaki tüm ahşap ve basit araç bir anda yok olmasıdır. İnsan kayıplarının hiçbir vakit açıklanmadı . Hatta Finlandiya’da bile camların kırıldığı bildirildi. Sağlığın tüm detayları, bombanın tasarımı sayesinde az serpinti üretti.

Çar Bombası’nın etkisi gerçekten çoktü ve kullanışlı. Hatta, tamamınabileceği, 1963’te ABD ve SSCB’nin atmosferde, uzayda ve su altında atom bombası testlerini durdurmayı kabul etmeyi kabul etmeyi Kısmi Nükleer Test Yasağı‘nın gerisindeki güçlerinden biri olarak gösteriliyor.

Ne yazık ki, bu inanılmaz hala dünya çapında toplanmaya devam ediyor. Mart 2022 Dünya çapında bir kaza kapağı vardı. sizinle ilgili 90’ı iki kez – ABD ve Rusya– aitken, geri kalan 1.200 kadar İngiltere, Fransa, Çin, Hindistan, Pakistan, İsrail ve Kuzey Kore’nin elinde bulunuyor.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir