Otonom araçların şaşırıp kalakaldığı tuz tuzağı, Tesla CEO’su Elon Musk’ın bile dikkatini çekti

 

2017’de sanatçı James Bridle, tuzun ve yol işaretlerini anlamanın, birbiriyle çelişen iletiler vererek otonom bir aracı nasıl felç edebileceğini gösterdi. Aracın etrafındaki, biri kırık şeritler halinde, başkası ise bir blok çizgisi olan iki tuz halkası, araca tıpkı anda hem geçmesini hem de durmasını söylüyor. Sonuç? Araç hiçbir şey yapamadan ortada kalakalıyor.

Gelecekteki modeller bu kandırmacanın üstesinden gelebilir, lakin insanların kendi kendine giden bir otomobilin kendi kendini sürme kapasitesini bozabilecek formda çevreyi manipüle etme mümkünlüğü hakkında ileride de soru işaretleri çıkaracak üzere görünüyor.

Tuzak, görünüşe nazaran, Tesla CEO’su Elon Musk’ın dikkatini çekmiş üzere görünüyor. Tuz çemberi hakkında tweet atan ve şu anda askıya alınmış bir hesaba Yanıt veren Musk, “Muhtemelen bu tuzak Autopilot yapısına sahip bir Tesla’yı durdurabilir, fakat Tam Kendi Kendine Sürüş Yeteneği olan bir araçta çalışmaz. Yine de, şayet bir kuka halkası kurarsanız, aracı durdurmanız Olası olabilir” dedi.

Otonom araçların tuzla nasıl kandırıldığını aşağıdaki görüntüden izleyebilirsiniz:

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir