Kuzey Kore’den güney Kore’ye siber akın gerçekleştirildi

güney Koreli yetkililer, hükümet için çalışan şimal Koreli bilgisayar korsanlarının ülkedeki en az 892 hariç siyaset uzmanını gaye aldığını belirtiyor. Nisan ayına kadar uzanan çalışmalar, fikir kuruluşu üyeleri ve akademisyenlere de odaklanıldığını ortaya koydu.

Yapılan siber akınların akabir kısmının güney Kore‘nin siyasi sistemindeki figürlerden geldiğini tez eden maksat odaklı kimlik avı e-postalarıyla yapıldığı belirtiliyor. Bu e-postalar gerçek üzere görünen sahte sitelere bağlantılar içeriyor. Bu kontaklara tıklandığında gidilen siteden sisteme virüs sızmasının önü açılıyor. Bu halihazırda epeyce fazla bir halde kullanılan bir taktik diyebiliriz ama uyanık olmayan kimselerin yahut husushakikatkında bilgisi olmayanların kandırılması nihayet derece mümkün.

Kuzey Kore birinci kere fidye yazılımı kullandı

Yapılan saldırılan sonucunda uzmanların ferdî bilgilerinin, posta listelerinin (ki bu sayede daha fazla şahıs etkilenebilir) ve çoğunlukla çevrimiçin perakendeciler olmak üzere 13 şirketin fidye yazılımına kurban gittiği aktarılmakta. Polis, sırf 49 alıcının kimlik bilgilerini geçersiz sitelere teslim ettiğine ve sırf iki şirketin 2,5 milyon won (1.980 dolar) fidye ödediğine inanıyor. ama akınların eksiksizölçeği şimdi ortaya çıkartılmış değil. Öte yandan Kuzey Kore’nin birinci defa fidye yazılımı kullandığı da söyleniyor.

Bununla beraber şimal Koreli bilgisayar korsanlarının hangi bilgileri ele geçirdiği de net değil. Lakin bunun güney komşusuna yönelik nihayet siber girişken olmayacağı kesin. şimal Kore, yabancı orduları daha klasik tekniklerle -nükleer silah gibi- caydırmaya çalışsa bile siber savaş, uzunca yıllardır kuzeyin odak noktası olmuştur.

Sürekli bir mali kriz içinde olan şimal Kore için siber ataklar değerli bir gelir kapısı haline gelmiş durumda. O denli ki, şimal Koreli bilgisayar korsanlarının 2017’den beri 1,72 milyar dolar bedelinde kripto para çaldığı varsayım ediliyor. Daha dikkat alımlı bir nokta ise bu yeni saldırıyı yapan bilgisayar korsanlarının 2014 yılında Kore Hidro ve Nükleer Gücünü hackleyen öbek olduğu düşünülüyor.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir