Kripto paraların piyasa pahası 895 milyar dolara geriledi

Bitcoin nihayet vakitlerde hem makroekonomik datalar hem de kripto paraların kendi iç dinamiklerinde gelişen olaylarla beraber değerli iki takviye düzeyini kırarak %10 civarında geri çekilmeyle 19.770$ düzeylerini gördü. Bugün sabah saatlerinde Bitcoin 19.950$ düzeylerinde, Etheruem ise 1.415$ düzeylerinde fiyatlanıyor. Altcoinler %5-%10 civarında geri çekilmelerle günekafa layarak liderkripto paraları takip ediyor. Kripto para piyasasının yekün pahası %5 civarında geri çekilmeyle 1 trilyon doların altında 895 milyar dolar düzeylerinde hareketlilik gösteriyor. geri çekilmeler devam ederken bugün ASR’nin %6 kazanç ile Bitay’da en çok yükselen kripto para olarak öne çıkıyor.

Dün açıklanan işsizlikhakikatlarından yararlanma müracaatları verisi, ADP tarım Dışı İstihdam Değişikliği verisi üzere beklentilerin ve bir evvelki veririnin üstünde geldi. Bugün açıklanacak olan tarım Dışı İstihdam sayıları öncesi gelen bu bilgiler işgücü piyasasının kuvvetligörünümünü ve FED’in nema arttırımlarını sürdürebileceği beklentilerini desteklemeye devam etti. Bu veriler ışığında dün S&P500 ve Nasdaq %2 civarında düşüşle kapanışlar yaptı.

Ek olarak kripto para piyasasındaki haberlerde kriptolarda daha misli geri çekilmelere sebebiyet verdi. New Yok Mali Düzenleyicisi Kucoin borsasına dava açtı. Açtığı dava dosyasında da Ethereum, Luna ve UST’yi taşınır kıymet olarak ele aldı. Bununla beraber Silvergate Capital, iflasın eşiğine gelen kripto bankası Silvergate’in faaliyetinin sonlandırılacağını duyurması da geri çekilmeleri destekledi.

Bugün TSİ 16:30’da ABD’den İstikbalolan tarım Dışı İstihdam verisi ise beklentilerin üzerinde gelmesi halinde volatiliteyi daha da arttıracak bir data olarak karşımıza çıkıyor.

BITCOIN TEKNİK ANALİZ

Bitcoin, dün gece saatlerinde %10 civarında düşüş yaşayarak 19.770$ düzeylerini test etti. Bugün sabah saatlerinde 19.950$ düzeylerinde fiyatlanan Bitcoin için dataların ağır, volatilitenin yüksek olduğu günlerden geçiyoruz. 200 günlük hareketli ortalama düzeyi olan 19.705$ üzerinde hareketlilik göstermeye devam ediyor. Kritik bir düzey olan 19.705$ düzeyinin üzerinde olması değerli olacaktır. Bu düzeyin kırılması ve kalıcılık sağlaması halinde aşağı taraflı hareketle birinci takviye düzeyi olarak 19.235$’ın çalışması beklenebilir ardında da 18.925$ seviyesi bir sonraki destek seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Yukarı yönlü bir hareketlilik halinde ise 20.385$ seviyesinin kırılması önemli olacaktır. Bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlaması halinde ise 21.535$’a kadar bir yükselişi beraberinde getirebilir.

ETHEREUM TEKNİK ANALİZ

Ethereum, reis kripto para ünitesini takip ederek %9 civarında düşüş yaşadı. Bugün sabah saatlerinde ise 1.415$ düzeylerinde fiyatlanan Ethereum değerli 200 günlük hareketli ortalama düzeyini olan 1.423$ altında hareketlilik gösteriyor. Aşağı istikametli hareketliliğin devamında 1.390$ birinci takviye düzeyi olarak karşımıza çıkıyor. Bu düzeye tutunamaması halinde 1.316$ akabinde da 1.236$ düzeylerine kadar bir geri çekilme görülebilir. Üst taraflı bir hareketlilikte ise 1.423$ direnç düzeyi olarak karşımıza çıkıyor. Bu düzeyin üzerinde hareketlilik göstermesi kıymetli olacaktır. 1.423$ düzeyinin kırılması ve üzerinde kalıcılık sağlaması halinde 1.491$ arkasında da 1.513$ düzeyleri karşılanabilir.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir