Konutunuz Deprem Yönetmeliği Öncesi Yapıldıysa Ne Yapmalısınız?

Ev almayı bir kenara bırakın,kafa ka bir kiralık konuta geçmek bile günümüz şartlarında oldukça güç. Öğrendik ki bir meskenin kaç odasının olduğundansa; ne kadar sağlam olduğu, nasıl bir tabana, hangi materyallerle yapıldığı çok daha değerli.

Üstelik meskeninizde olmasını istediğiniz her kriter, ekstra maliyet manasına geliyor. “Ebeveyn banyosu olmazsa olmaz”, “Bir tane de konuk odası olsun” diye düşünürken de kendinizi koca bir borcun altında buluyorsunuz. Gerçekten paramızın yetmediği, deprem yönetmeliğine müsait yapılmış ve hatta “lüks” olarak nitelendirdiğimiz meskenler bile zelzelede yıkılabiliyor.

Ev ilanlarına şöyle bir bakalım…

Bina yaşı düşük olacak biçimde sıraladığımızda maalesef 2 milyon TL aşağısında pek fazla ilan görmüyoruz.

Bina yaşını yükselttiğimizde ise yine fiyatlar cep yakıyor. Lakin bu kez daha müsait fiyatlı konutlarla de karşılaşıyoruz.

Durum böyleyken de maalesef birçok insan zelzeleyönetmeliğine müsait olmayan konutları tercih ediyor. Pekala bu türlü bir hane aldığımızda ne yapabiliriz?

Böyle olmasının elbette pek çok sebebi var. Şimdilerde yaygın olarak neredeyse her konutta gördüğümüz pek çok teknoloji eski konutlarda bulunmayabiliyor. Üstelik zelzeleyönetmeliğine müsait olmaması, tesisatının eski olması ve daha pek çok durum alıcısının az olmasına sebep oluyor.

Eğer paranız eski sayılabilecek bu meskenlere yetiyorsa; müteahhit firmasına ulaşıp yapı ile ilgili raporları talep edebilirsiniz. Kiracısı olduğunuz yahut olmak istediğiniz hane için de yapı raporlarını isteyebilirsiniz. Tıpkı biçimde daha evvel yapılan bir zelzeletesti olup olmadığına ve yer etüdüne de bakabilirsiniz.

Dışarıdan bakarak binada hasar olup olmadığını anlayabilir miyiz?

Bu, her vakit muhtemel değil zira binanın temelinde, demirlerinde yahut görünmeyen rastgele bir yerinde hasar olabilir. Fakat yine de dikkat edebileceğiniz kimi kriterler mevcut.

Evin yer yahut bodrum katında kolonlarda derin çatlak, tahribat veya kolonların kesilmiş olması üzere durumlar dışarıdan bakıldığında da görülebilir. Fakat denetim etmek emeliyle çekiç üzere aletlerle binanıza rastgele bir müdahalede bulunmanız durumunda binanıza daha akahasarlar verebilirsiniz. Çünkü her çatlak, binanın sağlamlığını etkilemez. Bu sebeple rastgele bir müdahalede bulunmadan evvel profesyonel bir dayanak almanızı öneririz.

Diyelim ki bir hane aldınız ve sarsıntıya sağlam olmadığını öğrendiniz…

Binanızın sağlamlığına da tekrar inşaat mühendisi yahut bu alanda uzmanlaşmış bireyler tarafından bakılması gerekiyor. Yapılan testlerde binanızın sarsıntıya sağlam çıkmaması durumunda ise adli yollarakafa vurabiliyorsunuz.

Gayrimenkul uzmanından aldığımız bilgiye nazaran; müteahhit, yaptığı binadan en az 5 yıl sorumludur. Dayanıklılığıyla ilgili bir durumla karşılaşırsanız ise rastgele bir vakit aşımı olmaksızın kat malikleri müteahhite dava açabilir.

Binanızın zelzeleye güçlü olup olmadığını nasıl denetim edebileceğinizle ilgili ayrıntılı bilgi için:

Elbette diliyoruz ki bir daha bu türlü bir felaketle karşılaşmayız. Lakin zelzelehayatımızın bir gerçeği ve buna nazaran yaşamamız gerekiyor. Yazımızınkafa ında da dediğimiz üzere maalesef hane almak akabir birikim gerektiriyor. Bu kadar akameblağlar ödedikten sonra da haliyle hepimiz “güvende” olduğumuzdan emin olmak istiyoruz.

Bu sebeple yönetmeliğe müsait olsun yahut olmasın bir hane almadan yahut kiraya çıkmadan evvel kesinlikle altınızdan geçen fay çizgisine kadar binanızın bütün rapor ve testlerine bakmanızı öneriyoruz. Çünkü yaşadığımız nihayet olaylar gösterdi ki; yönetmeliğe müsait olan da olmayan da yıkılabiliyor.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir