Kazakistan ile Türkmenistan ortasında 14 mutabakat: ‘Ortak Türk kökenleri bizim esaszenginliğimiz’

Kazakistan’a birinci kere resmi ziyaret gerçekleştiren Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhamedov,kafa kent Astana’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı Akorda’da Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım bonkörTokayev tarafından resmi merasimle karşılandı. Tokayev ve Berdimuhamedov, ikili ve heyetler ortası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

‘Kazak-Türkmen ilişkilerinin stratejik doğasını bir defa daha teyit ettik’

Tokayev, burada yaptığı konuşmada, Türkmenistan’ın kendileriyle kültür, lisan, din ve gelenekleriyle yakın olduğunu belirterek, “Halklarımız ortak Türk köklerine sahip. Bu değerler bizim esaszenginliğimizdir. Bizim ortak görevimiz kardeşlik ilişkilerini güçlendirmek” dedi. Tokayev, bugün görüşmelerde iki taraf için de önemli mutabakatlara varıldığını kaydederek “Ortak bildiri imzalandı. Bir dizi önemli anlaşmalar yapıldı. Kazak-Türkmen ilişkilerinin stratejik doğasını bir defa daha teyit ettik” diye konuştu.

14 mutabakat imzalandı

Geçen yıl Kazakistan ile Türkmenistan ortasındaki ticaret hacminin iki kat büyüyerek 250 milyon dolara ulaştığını aktaran Tokayev, Türkmen mevkidaşıyla bu sayısı 1 milyar dolara çıkarma konusunda anlaştıklarını bildirdi. Berdimuhamedov da görüşmelerin açık ve karşılıklı İtimat çerçevesinde geçtiğini belirterek, “Enerji güvenliği, uluslararası ulaşım ve transitin geliştirilmesi, etraf sorunu gibi küresel gündemin önemli alanlarındaki çabalarımızı koordine etmeye devam edeceğiz” değerlendirmesini yaptı.

Türkmenkafa kan, yakın periyotta Tokayev’i Aşkabat’a resmi ziyaret gerçekleştirmeye çağrıetti. Tokayev ve Berdimuhamedov, daha sonra ortak bildiriyi imzaladı. Bildiride, yeterli komşuluk ve kardeşlik bağlarına dayalı Kazakistan ile Türkmenistan’ın münasebetlerinin somut bir seviyeye çıkarılması istikametinde mutabık kaldıkları kaydedildi. Bunun yanı diziiki ülkenin ilgili yetkilileri arasında ticaret, güç, ulaştırma, tarım, uzay, sanayi, kültür ve eğitim alanlarında amel birliğini kapsayan 14 muahede imzalandı.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir