“Hey Siri” devri bitiyor!

Apple’ın dijital asistanı, kendisine komut vererek çalıştırabileceğiniz bir yapay zekadır. Bilhassa eğlenceli yanıtlarıyla kullanıcıların gözdesi haline gelen uygulama, kendisini uyandırmak için kullanılan “Hey Siri” tabirine veda ediyor.

“Hey Siri” komutuna veda! İşte yeni komut

Siri, Apple’ın iOS, watchOS ve tvOS işletim sistemlerinde kullanılabilen bir dijital asistandır. Uygulamanın hedefi, kendisine sorulan soruları cevaplamak ve kullanıcının yapmak istediklerini gerçekleştirmektir. Geliştirici şirket, birinci başta Android ve BlackBerry’de kullanılabileceğini açıklasa da Apple’a satıldıktan sonra plan iptal edildi ve Apple’a özel oldu.

Şimdi ise Apple, dijital asistanı Siri’yi sesli çalıştırmak için kullanılan “Hey Siri” sözünü, tek söze indirerek “Siri” ile değiştirmeye hazırlanıyor. Yeni uyandırma komutunun önümüzdeki yıl yahut 2024’te kullanıma sunulması bekleniyor.

 

Apple, komut değişiklinin nedeni hakkında rastgele bir açıklamada bulunmadı. Lakin kestirimler, aksanı işaret ediyor. Çünkü çıkarılan “Hey” sözü, İngilizce konuşulan her ülkede tıpkı söylenemiyor. Bununla birlikte yapay zekanın söyleneni anlaması da zorlaşıyor.

Dijital asistanın tek bir kelimeyi anlaması ne kadar kolaylaşsa da bunu birçok lisana uyarlamak işi zorlaştıracaktır. Bloomberg’in haberine nazaran bu küçük değişiklik için Siri’nin temel yapay zeka algoritmasının yine yazılması gerekiyor.

Bununla bir arada Apple’ın Siri’yi üçüncü taraf uygulamalar ve hizmetlerle daha uyumlu yapmaya çalıştığı da argüman ediliyor. Çünkü artık “Siri” komutuyla birlikte uygulama geliştiricilerinin işi kolaylaşacak. Bu sebepten dolayı tezin doğruluk oranı epey yüksek.

Peki sizler Siri hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce eski komut mu yoksa yeni komut mu daha kullanışlı? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir