Dünya’nın en yüksek dağıhakikatikaten Everest mi?

Deniz düzeyinden 8.848 metre yüksekliğe ulaşan Everest, Dünya’daki diğeri dağlarına zirveden bakıyor ve yeryüzündeki en yüksek dağ olarak biliniyor. Fakat, arayı Dünya’nın merkezinden dışarı doğru ölçerseniz, Ekvator’a yakın bölgelerde Dünya’nın kabuğu daha yüksek olduğundan, Chimborazo açık orta en yüksek dağ olarak karşımıza çıkıyor.

Deniz düzeyinden ölçüldüğünde Chimborazo’nun yüksekliği sadece 6.268 metre. Ancak Dünya’nın merkezinden ölçüldüğünde Everest’ten 2.168 metre daha yüksek. Bu, Everest’in Dünya’daki en yüksek doruk olmasına rağmen, Chimborazo’nun Dünya’nın merkezine nazaran en fazla yükselen dağ olduğunu gösteriyor.

Chimborazo Dağı

Ondan sonra Hawai’i adasında sönmüş bir yanardağ olan Mauna Kea geliyor. Deniz seviyesinden 4.207 metre yükseklikte ve bu geleneksel ölçüme göre Everest’e yahut Chimborazo’ya yaklaşmıyor. Bununla birlikte, etrafındaki su çıkarılırsa, bir zamanlar kızgın olan bu dağın yüksekliği aslında 9.330 metre civarında. Yani o da Everest’ten daha yüksek.

Bu eski volkanın bu kadar yüksek olmasının nedeni, Everest’in içinden çıktığı kıtasal kabuktan daha ağır olan okyanusal kabuğun üzerinde oturuyor olması. Bu, üzerinde akabir kaya yığını olsa bile, birincisinin ikincisi kadar sıkıştırılamayacağı manasına gelir. Nihayetinde, okyanus kabuğu, kıtasal kabuğun yapabileceğinden daha yüksek dağların tartısını destekleyebiliyor.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir