Çok sayıda ertelemenin akabinde, NASA’nın Artemis 1 roketi Son Ay’a hakikat yola çıktı

NASA’nın devasa Artemis 1 roketinin fırlatılışı, daha evvelki denemelerde yaşanan teknik meseleler ve fırtınalar yüzünden bir müddettir ertelenmesinin akabinde, en sonunda 2 saatlik bir fırlatma aralığında havalandı ve Ay’a hakikat yola çıkarken Kennedy Uzay Merkezi‘ni aydınlattı. Max Q, Misli Füze güçlendirici fırlatma, Uzay aracı adaptörü ayırma ve SLS birinci aşama ayırma İç olmak üzere Önemli aşamalardan sorunsuz bir şekilde geçmeyi başardı. Dört ana güneş ışınının tamamının da açılmış olmasıyla beraber uçuş, sorunsuz bir şekilde gerçekleşti.

Artemis şimdi Dünya’nın etrafında eliptik bir yörüngeyi takip ediyor ve bu yörünge, onu Ay’a hakikat yönlendirecek olan Ay-ötesi enjeksiyon yakılmasının öncesinde daha dairesel bir hale girecek.

Artemis’in fırlatılma denemeleri daha Evvel birinci olarak 29 Ağustos ve en son 14 Kasım tarihlerinde yaşanmıştı. 29 Ağustos tarihindeki deneme, motor problemleri ve hidrojen yakıt sızıntısı sebebiyle iptal edilmişti ve Eylül ayının sonlarındaki bir sonraki deneme de benzeri bir biçimde gerçekleşememişti. 14 Kasım planı ise Nicole Fırtınası sebebiyle iptal edildi…

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir