‘Bazen İşler Ara Veriyor’: Twitter Kesintileri Artıyor

Elon Musk geçen yıl Twitter’ı satın alarak binlerce çalışanını ortadan kaldırdıktan sonra, birçok kullanıcı kesintilerinden o kadar endişelendi ki #RIPTwitter ve #GoodbyeTwitter trend olmaya başladı.

Bugün sosyal medya hizmeti de çalışıyor durumda. Ancak kesintileri, hataları ve diğer zararları giderek artıyor.

İnternet kesintilerini izleyen bir kuruluş olan NetBlocks’a göre, Twitter yalnızca Şubat ayından en az dört yaygın kesinti yaşadı. NetBlocks, bunun sonucunda hizmet arızalarının ortaya koyduğunu söylediğini söyledi. Araştırmacılar ve kullananlar, örneğin insanların tweet atmasını engelleyerek Twitter’ı daha az kullanılabilir duruma getiren hataların daha belirgin hale geldiğini söylüyor.

Bay Musk, şirketin gücünü elinde tutmak için Twitter’ın güvenilirliğini kötüleştirdi. Cumartesi günü bir başka işi çıkarma turunun ardından, Bay Musk’ın Ekim görevi görevi devraldığı sırada 7.500 olan Twitter’ın 2.000’den az çalışanı vardı. Üç mevcut ve eski çalışan, son kesintilerin sitesini gözetlemekten sorumlu düzinelerce mühendisi gözlüklerini söyledi.

Teknolojik zorluklar, Bay Musk’ın Twitter’daki zorluklarına ekleniyor. Bay Musk, en son karikatürist ırkçı yorumların kaybolmasından sonra “Dilbert” yaratıcısı Scott Adams’ı savunarak skandallara boğulmuş olsa da, şirket reklamcıları geri çekmeye çalışıyor. Ve Twitter, nefret söylemindeki şiddet ve kullanıma yönelik muamele nedeniyle inceleme altında.

Yedi mevcut ve eski çalışan, Twitter’ın zirvesi pek olası değil, ancak teknoloji operasyonlarının Kasım ayından bu yana daha istikrarsız hale geldiğini söyledi. Bay Musk, Twitter’ın üç ana veri merkezinin birindeki operasyonlarına son verdi, şirket sunucuları ve bulut depolama gibi arka uç teknolojileri üzerinde çalışan ekipleri daha da azalttı ve bu alanı denetleyen liderlerden kurtuldu.

operasyonun iç operasyonları hakkında bilgi sahibi olan iki kişi, hamlelerin, özellikle hizmet bir gün bir sorunla karşılaşırsa diğer çalışanların nasıl çözeceğini bildiğini Twitter’ın sonucunu yönlendirmek için yeterli kişiyi veya kurumsal bilgiyi içeren korkuları şiddetlendirdi.

Elon Musk’ın Twitter’ı İçinden

  • İşten çıkarmalar: Twitter’ın en az 200 işçiyi daha işten çıkardığını söylüyor. Sosyal medya platformunun, Elon Musk satın aldığında 7.500 olan iş gücü şimdi 2.000’den az.
  • Hatalar Birikiyor:Dünyanın dört bir yanındaki Twitter kullanıcıları, bir dizi teknik sorunları sonuncusu olan 8 Şubat’ta mesaj gönderemeyeceklerini veya birbirine mesaj gönderemeyeceklerini söylediler.
  • Çinli Aktivistler Üzerindeki Geçiş Ücreti:Twitter kesintileri ve hatalarla karşılaştığında, Çinli muhalifler ve aktivistler susturulmaktan yakaklarını söylediler.
  • Çocuk İstismar İçeriği: Bay Musk, Twitter’ı satın aldıktan sonra platformu çocuklara yönelik cinsel istismar amaçlı materyallerden arındırma sözünü verdi. The Times tarafından yapılan bir inceleme, gözlem evinde kalmaya devam ettiğini buldu.

Geçmişteki Twitter, çevredeki insanların sorunlarını anında teşhis ve şifrelemesini sağlayarak şifrelemelerin artmasını engelledi. İnsanlar, yaşadıkları zorlukları tam olarak belirlemesi daha uzun süre koydukları için platformun artık daha fazlasını elde etmekle boğuşacağını söyledi.

Geçen Mayıs’ın izlerini bir Twitter mühendisi olan Saagar Jha, “Eskiden küçük şeylerin başarısız olduğunu görüyorsun, ancak şimdi Twitter dünyanın belirli bölgeleri tamamen çöküyor” dedi. “Ciddi şeyler bozulduğunda, sistemleri bilen insanlar artık orada değildir.”

Twitter ve Bay Musk, yorum taleplerine verilen yanıtları.

The New York Times tarafından Pazartesi gününde kullandıkları bir e-postada Bay Musk, hafta sonu yapılan işten çıkarmaların “gelecekteki yürütmeyi tanımlamaya odaklanan zorlu bir organizasyonel revizyon” olduğunu söyledi. Hâlâ şirketinde olanların 24 Mart’ta “çok önemli his ve diğer tazminat cezalarını” alacağını söyledi.

2000’lerin sonu ve 2010’ların başında Twitter, sürekli çöküşleri ve site çalışmasında ortaya çıkan bir kuş sürüsü tarafından havaya kaldırılan bir balinanın görüntüsü olan “Başarısız Balina” ile biliniyordu. Üç mevcut ve eski mühendis, şirket yıllarının içinde altyapı ekiplerine ısrarla kişi kattığını ve kesintileri azaltmak için sunucu bilgisini geliştirdiğini söyledi.

Bay Musk şirketi devraldıktan sonra, işten çıkarmalar başladı – bunu arka uç teknolojide daha önemli değişiklikler izledi. 24 Aralık’ta Twitter, Sacramento’da hizmete gelen web akışının büyük bölümleri idareye yardımcı olan bir veri merkezini kapattı. Bu, Twitter’a Atlanta ve Portland, Ore’de yalnızca iki tesiste kaldı.

Dört gün sonra Twitter, bazı kullanıcıların hizmetten çıkması veya tweet’lerine verilen yanıtları görememesiyle birlikte yaygın bir kesinti yaşadı.

Çalışan kesintilere başka kesintilere yol açtı. Olaya başlayan üç kişiye göre, Şubat ayı başında, bir Twitter çalışanı spam’i önlemek amacıyla dahili bir hizmetten verileri sildi ve bu, birçok kişinin tweet atmasını veya mesaj atmasını bir aksaklığa yol açtı.

Twitter mühendislerinin sorunlarının teşhis edilmesi ve bir yedekle saklanan verilerin geri yüklenmesi birkaç saat sürdü. O sıradaki kullanıcılar, zaten çok fazla gönderi paylaştıkları için tweet atamalarını söyleyen hata mesajı aldılar. Platformer haber bülteni daha önce sorulacağını bildirmişti.

Bir hafta sonra, Apple mobil cihazlarında insanların Twitter profillerinde yapılan bir değiştirme testi yapan bir başka mühendis bir geçici kesintiye neden oldu. Mühendis, yeni özellikleri küçük kullanıcı alt kümelerinde test etmeye yönelik geçmişteki bir çalıştırma göz ardı etti ve hareket bilen iki kişinin söylediğine göre, geçiş – Twitter’ın canlı ses hizmeti Spaces için bir ince ayar – geniş bir kullanıcı kitlesine sundu.

Mühendis Leah Culver daha sonra “Vay canına, yanlışlıkla Twitter’ı kapattım” diye tweet attı. Geriledikten sonra uygulama sonunda tekrar çevrimiçi alınmıştı, dedi. Bayan Culver, yorum talebine yanıt verecek.

Sosyal uygulamalar üzerine çalışan bağımsız bir yazılım mühendisi olan Jane Manchun Wong, Bay Musk, Twitter’ı yeni özellikleriyle değiştirdikçe, sitede “daha fazla pürüzlü yönler” ortaya çıktığını söyledi.

Bu ay Bayan Wong, bir tweet’inin beğenisini beğenmediğini tweet atarak Bay Musk’ın dikkatini çekti. Bir “senkronizasyon gecikmesi” veya Twitter’ın depolama merkezleri arasında dağıtmak için geçen sürenin gecikmesi olduğunu söyledi.

Bazı kullanıcılar da Twitter’daki takipçi sayılarının gizemli bir şekilde sonucundan şikayet ettiler. Diğerleri, Bay Musk da dahil olmak üzere engelledikleri kullanıcıların tweet’lerinin hiçbir açıklama sızıntılarında görünmeye gözlemledi.

Bayan Wong, “Arka uçarken, bazen işler bozulur,” dedi.

Mevcut ve eski iki çalışan, sürekli işçi kaybının yalnızca istikrarsızlık hissini artırdığını söyledi. Bazı kıdemsiz çalışanlar, daha önce hiç dokunmadıkları ürün veya hizmetleri denetliyor, dediler ve net bir lider yok. Şirket, Bay Musk’ın bu görevini yürüten Nelson Abramson’ı kovduğu geçen görevini bu yana kalıcı bir küresel altyapı başkanından yoksun durumda. Bay Musk, ocak sakinlerini kullanan Sheen Austin adlı Tesla mühendisini geçici olarak yönetici olarak kullanıyor.

Dahili sistemlerdeki ve iletişimdeki değişiklikler nedeniyle teknik atıkların depolarından de daha zor hale geldi. Üç mevcut ve çalışan, geçen hafta istihdam iş yeri sohbet platformu Slack’e erişimini kaybettini ve bu sonuçta onların arkadaşlarıyla iletişim kurmak için ana yollarından veya onlardan daha önce Twitter ile yollarını nasıl çözdüğüne dair bir kaydı görmeden mahrum bıraktıklarını söyledi.

Pazartesi günü şirket Slack’i geri getirdi. Ancak The Times tarafından görülen dahili bir e-postaya göre, çalışan iletişim kurmak için binlerce eski Slack kanalını arşivledi.

Bazı kullanımlar, Bay Musk’ın son dönemleri resmi olmayan bir akran değerlendirmesiyle daha fazla huzursuzluk ve hayaletlik gördüklerini söyledi. Konu hakkında bilgi olan iki kişiye göre, bu ayın başlarında, bazı bilgiler Bay Musk’ın güvenilir bir teğmeni olan ve tünel açma şirketi Boring Company’ye liderlik eden Steve Davis’ten telefon aldı.

Son beş ayda Twitter’ın mali durumunu ve yeniden yapılandırılmasını denetleyen Bay Davis, bu varlığın yüksek eskime eğilimi ve diğer yüksek düzeyde istihdam listelerini kontrole yönetime vermeleri gerektiğini söyledi.

İnsanlar, babaya tazminatın nasıl ele alınacağına dair değişikliklerin olacağı ve geri bildirimlerin bu gemi yerine getirmek için görüldüğü görüldü. Platformer daha önce bu borsalar hakkında rapor verdi.

The Times tarafından görülen bir e-postaya göre, bir haftadan kısa bir süre sonra Twitter, çalışana elektronik bir form gönderdi ve Şubat ayındaki başarılarını ve Mart ayında neyi başarmayı planladıklarını ayrıntılı olarak açıklamalarını istedi.

Bundan iki gün sonra, platformda hızlı değişiklik yönetici ürün sorumluları ve mühendisler de dahil olmak üzere 200’den fazla çalışanın e-posta hesapları donduruldu ve Twitter’ın dahili sistemlerine erişimleri tutuklandı. Bay Musk bir tur daha kesintiye neden olur.

Kellen Browning paylaşımına katkıda bulundu.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir